Podatek od darowizny - także tej od rodziców

Data: 25-11-2022 r.

Nastąpiła wyraźna zmiana stanowiska fiskusa w sprawie podatku od darowizny. Doskonale widać to chociażby w interpretacji z 28 października 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że ze względu na fakt, że pieniądze zostały przekazane na konto osoby sprzedającej, a nie na rachunek bankowy obdarowanego, to nie może być mowy o zwolnieniu z podatku od darowizn. 

Sprawa wydawałaby się dość prosta, bo dotyczyła zakupu mieszkania. Rodzice zawarli ze swoim synem umowę darowizny. Na jej mocy przekazali synowi pieniądze na zakup mieszkania. W umowie też wskazali, że wypłata tych pieniędzy nastąpi po podpisaniu umowy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego bezpośrednio na konto osoby sprzedającej mieszkanie. 

 

Taki sposób wykonania umowy darowizny zakwestionował urząd skarbowy, podkreślając, że przelew powinien nastąpić bezpośrednio na konto obdarowanego, nie natomiast na konto osoby trzeciej, w tym przypadku - sprzedającej mieszkanie. 

W omawianej interpretacji Dyrektor Informacji Skarbowej zaznaczył, że aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizny muszą być spełnione określone warunki. Pierwszym z nich jest dokonanie zgłoszenia darowizny na określonym przez Ministra Finansów w rozporządzeniu formularzu SD-Z2, składanym naczelnikowi urzędu skarbowego. Jeśli przedmiotem darowizny są środki pieniężne, to dla możliwości skorzystania ze zwolnienia konieczne jest także udokumentowanie otrzymania tych środków na rachunek płatniczy obdarowanego, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. Mówi o tym art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.  

Mimo dotychczasowej linii orzeczniczej, Dyrektor Izby Skarbowej zinterpretować wskazane przesłanki bardzo dosłownie. 

Ważne: Podkreśla, że dla możliwości zastosowania zwolnienia z podatku od darowizny środki pieniężne muszą zostać przekazane w sposób dokładnie określony w przepisach - czyli muszą zostać przekazane na rachunek obdarowanego. 

Jeśli zatem w umowie darowizny, strony zaznaczą, że wypłata środków pieniężnych nastąpi w inny sposób - nawet jeśli przelew będzie można udokumentować - obdarowany nie skorzysta ze zwolnienia z podatku od darowizny. 

Ważne: Literalne brzmienie przepisu art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie pozwala natomiast skorzystać ze zwolnienia podatkowego w przypadku wpłaty na rzecz osoby trzeciej, gdyż nabycie nie jest udokumentowane tak, jak wskazuje przepis art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jeżeli więc przedmiot darowizny zostanie przekazany bezpośrednio przez darczyńcę na rachunek wierzyciela osoby obdarowanej (w tym przypadku sprzedającej), zwolnienie określone w art. 4a ustawy od spadków i darowizn nie będzie miało zastosowania.

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z 28 października 2022 r. - sygn. 0111-KDIB2-3.4015.140.2022.1.AD - opublikowana na oficjalnej stronie ineternetowej Systemu Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - portal eureka.mf.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42406 )
Array ( [docId] => 42406 )