Podatki w transporcie drogowym

Autor: Stwora Sylwia
Data: 31-10-2012 r.

Prowadzenie firmy transportowej wiąże się z szeregiem obowiązków publicznoprawnych. Podstawowe obowiązki przedsiębiorcy to przede wszystkim podatków, które nie ograniczają się jedynie do podatku od towarów i usług czy podatku dochodowego.

Podatek od środków transportu

Podatek od środków transportu dotyczy posiadaczy samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych lub balastowych, których można używać razem z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 tony i więcej, właścicieli autobusów lub przyczep i naczep, które wspólnie z pojazdem silnikowym mają DMC równą 7 ton i wyższą.

Ministerstwo Finansów 2 sierpnia 2012 roku określiło maksymalne stawki VAT, a do końca roku dla poszczególnych gmin mają je ustalić rady gminy. Wysokość podatku VAT od środka transportu, jaką przedsiębiorcy przyjdzie zapłacić, będzie zależała od m.in. wpływu samochodu na środowisko, roku produkcji czy liczby miejsc siedzących. Należność można spłacać w dwóch ratach do 15 lutego i 15 września danego roku.

 

Akcyza w paliwie, winiety i opłaty drogowe

Akcyza w paliwie to kolejny rodzaj opodatkowania, które z roku na rok coraz bardziej ciąży kierowcom ze względu na jej rosnącą wartość. Dodatkowo wraz z 2013 rokiem ma wejść nowa unijna dyrektywa, która zmieni sposób naliczania akcyzy zawartej w paliwie, której wysokość będzie zależała od energetyczności paliwa oraz ilości dwutlenku węgla emitowanego w trakcie jego spalania.

Inne czynności podlegające opodatkowaniu wiążą się z opłatami drogowymi. Przejazd płatnymi odcinkami polskich autostrad, dróg krajowych i dróg ekspresowych wiąże się z opłatą rzędu od 16 do 42 groszy za przejechanie jednego kilometra drogi klasy GP i G (drogi krajowe) lub od 20 do 53 gr/km w przypadku dróg klasy A i S (autostrady i drogi ekspresowe).

Opłaty ponoszą właściciele pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony, a mniejszej niż 12 ton, samochodu powyżej 12 ton DMC, oraz autobusu bez względu na ich DMC. Kierowcy osobówek i samochodów dostawczych poniżej 3,5 tony DMC, którzy nie mają urządzeń viaBOX (umożliwia automatyczne naliczanie opłaty bez konieczności zatrzymywania się na bramkach) płacą 20 groszy za kilometr przejechanej trasy.

Z kolei przejazd przez takie państwa, jak Austria, Czechy, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria czy Węgry wiąże się z posiadaniem winiet. Naklejki z nadrukowanym numerem rejestracyjnym samochodu upoważniają Cię do jazdy po autostradach i drogach krajowych. Wysokość opłat za winietę uzależniona jest od pokonywanego odcinka oraz kategorii pojazdu. Wydawane są na okres 10 dni, miesiąca lub roku. W Austrii dodatkowo musisz płacić za przejazd tunelami (np. Arlberg czy Karawanken) i drogami wysokogórskimi (droga wysokoalpejska Gerlos lub Timmelsjoch), a w Rumunii i na Węgrzech honorowane są tzw. e-winiety, których koszt zależy od kategorii pojazdu, czasu pobytu i kategorii emisji spalin (normy EURO).

Trzeba pamiętać o składkach ZUS, a w przypadku, gdy zatrudniasz osobę niepełnosprawną obowiązuje Cię składka PRFON. Dodatkowo musisz odprowadzać do gminy podatek drogowy. Opodatkowaniu podlegają również posiadane nieruchomości.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30788 )
Array ( [docId] => 30788 )