PIT za 2021 r za rok 2021 należy w tym roku rozliczyć do 2 maja. Dostępne są trzy możliwości: e-PIT, system e-Deklaracje oraz tradycyjna forma papierowa. W przypadku, gdy ktoś skorzystał z usługi e-PIT, do 2 maja ma jeszcze możliwość zmodyfikowania deklaracji np. poprzez wybranie organizacji pożytku publicznego na konto której zostanie przekazany 1% podatku, bądź jej zmiany. Jeżeli w zeszłym roku podatnik także korzystał z e-PIT w tym roku ma automatycznie uzupełnione zeszłoroczne dane - można to w łatwy sposób zmienić. Można jeszcze sprawdzić deklarację i ją zatwierdzić. Po tym terminie PIT-37 i PIT-38 będzie automatycznie zaakceptowany przez KAS.
2 maja mija termin na złożenie PIT za 2021 r.
Kto jeszcze nie zmierzył się ze złożeniem rocznego zeznania PIT, ma ostatnią szansę. Termin mija w tym roku 2 maja. Najłatwiej będzie skorzystać z wersji elektronicznej. Oszczędzi to kolejek w urzędach skarbowych
Wersja elektroniczna
W portalu podatki.gov.pl jest dostępna usługa e-PIT. Wystarczy zalogować się do niej korzystając z e-Urzędu Skarbowego. W tym roku przygotowano dla podatników zeznania: PIT-37, PIT-38, PIT-28, i PIT-36.
Wypełnianie e-Deklaracji jest bardzo intuicyjne, a dane są już uzupełnione. No chyba, że to rozliczenie działalności gospodarczej. Wtedy trzeba będzie uzupełniać zeznanie PIT-36 i PIT-36L samodzielnie.
Zobacz także: Spłata kredytu to realizacja celu mieszkaniowego
Termin zwrotu podatku
Dodatkową zachętą do skorzystania z elektronicznej wersji rozliczenia podatku za 2021 r jest termin zwrotu nadpłaty. W przypadku wyboru wersji papierowej, na zwrot ewentualnej nadpłaty można czekać nawet 3 miesiące. Natomiast wersja elektroniczna to gwarancja zwrotu w terminie do 45 dni. Przy czym termin zwrotu nadpłaty w wysokości do 5 tys. zł wynosi 7 dni.
Zobacz także: Zautomatyzowany zwrot podatku PIT i VAT
Automatyczne złożenie PIT
PIT-37 i PIT-38 zostanie złożony za podatnika automatycznie 2 maja, jeżeli ten nie zrobi tego samodzielnie. Podatnik obowiązany do złożenia takich deklaracji i mający pewność, że wszystkie wypełnione dane są prawidłowe, na dobrą sprawę może więc nic nie robić. Urząd Skarbowy informuje go jedynie o potrzebie ewentualnej dopłaty. Będzie zobowiązany do wykonania jej w terminie 7 dni od uzyskania informacji z Urzędu Skarbowego. W innej sytuacji, będzie musiał także zapłacić odsetki.
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
