Czy kilometrówka powinna być opodatkowana?

Kategoria: PIT
Data: 20-12-2022 r.

Pracownicy, którzy wykorzystują prywatny samochód do pracy, otrzymują zwrot kosztów w postaci tzw. kilometrówki. Zwrot traktowany jest jednak jako przychód, a tym samym jest on opodatkowany. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie, prosząc o stanowisko ministra finansów.

Trudno uznać zwrot kosztów używania prywatnego samochodu do celów służbowych jako dochód pracownika. Mamy więc sytuację, w której pracownik wykorzystuje swój samochód, samodzielnie ponosi koszty związane z jego eksploatacją, jak np. przegląd, ubezpieczenie, otrzymuje zwrot tzw. kilometrówki, która nie dość, że nie odpowiada rzeczywistym kosztom używania samochodu - szczególnie przy obecnych cenach benzyny - to jeszcze jest opodatkowana jako przychód ze stosunku pracy. Biorąc to wszystko pod uwagę, trzeba stwierdzić, że używanie prywatnego samochodu, to dodatkowe koszty dla pracowników. 

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie w ministerstwie finansów. Impulsem była skarga pielęgniarki środowiskowej, która w swojej pracy wykorzystuje samochód prywatny. W skardze zaznaczyła, że kilometrówka nie była aktualizowana od 2007 r. Nie sposób zaprzeczyć, że ceny paliw w okresie ostatnich 5 lat znacząco się różnią, przez co kilometrówka nie pokrywa kosztów związanych z wykorzystywaniem prywatnego samochodu. 

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się co prawda projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie MI z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, który przewiduje nowe wysokości stawek za kilometr przebiegu pojazdu, jednak nadal trwają konsultacje publiczne dotyczące tego aktu. 

Pielęgniarka podnosi w swojej skardze, że jej zdaniem zwrot kosztów używania prywatnego samochodu do celów służbowych nie powinien być opodatkowany. Podatek dochodowy - jak sama nazwa wskazuje - dotyczy dochodu, a nie ma z nim nic wspólnego zwrot kosztów. 

Jednak z punktu widzenia przepisów podatkowych, wszelkie wpływy pieniężne są przychodem - czyli także kilometrówka. 

Intencją ustawodawcy było zagwarantowanie realnej rekompensaty za używanie prywatnego pojazdu do pracy zawodowej. Biorąc pod uwagę realia i dodatkowo także kwestię opodatkowania, wielu pracowników postrzega używanie własnego pojazdu jako konieczność dopłacania do narzędzia pracy. 

Źródło:

Informacja opublikowana w biuletynie informacji publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42491 )
Array ( [docId] => 42491 )