Czy współwłaściciel budynku skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej? 

Kategoria: PIT
Data: 12-04-2023 r.

Jeśli współwłaściciel nieruchomości poniesie wydatki na wymianę pokrycia dachowego, których głównym celem jest ulepszenie, a w konsekwencji zmniejszenie zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzewania budynku mieszkalnego, to są to wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Może więc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. 

Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwrócił się współwłaściciel budynku jednorodzinnego, wybudowanego w latach osiemdziesiątych XX wieku. Budynek jednorodzinny przechodził przez ostatnie lata remonty polegające na dociepleniu ścian zewnętrznych - w roku 2014, wymianie okien - 2016-17, wymianie pieca węglowego na kocioł na paliwo stałe - rok 2020. Ostatnia z modyfikacji uprawnia do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. 

W kolejnym roku została zainstalowana instalacja gazowa, podgrzewacz, wkład kominowy i przyłączono ją do sieci. W tym roku podatnik także skorzystał na tej podstawie z ulgi termomodernizacyjnej. 

W roku 2022 r. podatnik kupił dachówkę, aby przeprowadzić termomodernizację dachu na nieruchomości. 

Takie przedsięwzięcie modernizacyjne znajduje się w katalogi wydatków podlegających odliczeniu, który zawiera rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z grudnia 2018 r. Dachówkę podatnik kupił ze środków własnych, otrzymał fakturę, a wydatki były poniesione aby ulepszyć i przede wszystkim ocieplić dach budynku, doprowadzając tym samym do zmniejszenia zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzewania domu. Prace te zostały zakończone w 2022 r. Do ukończenia pełnego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego brakuje jedynie wymianę zewnętrznych drzwi. 

Czy współwłaściciel może dokonać odliczeń od podstawy obliczenia podatku dochodowego wydatków, które zostały poniesione na zakup dachówki? 

Zdaniem podatnika - tak. Stanowisko to poparł także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swojej interpretacji. Analiza przepisów dotyczących ulgi przysługującej z tytułu termomodernizacji wynika, że wskazana ulga dotyczy wydatków ściśle związanych z termomodernizacją istniejącego budynku, które zostały poniesione na jego docieplenie i modernizację systemu grzewczego. Kwota odliczenia - zgodnie z art. 26 h ust. 2 ustawy o PIT nie może przekroczyć 53 tys. w stosunku do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych we wszystkich budynkach należących do podatnika. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma możliwości odliczenia wydatków, których podatnik faktycznie nie poniósł ze względu na zrefundowanie - czyli zwrócenie. Nie może także odliczyć wydatków, które w jakiejkolwiek formie sprawiły, że zobowiązanie podatkowe podatnika zostało pomniejszone. (m.in. zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu).

Ważne: Dyrektor KIS podkreślił w swojej interpretacji, że ulga termomodernizacyjna przysługuje zarówno właścicielowi jak i współwłaścicielowi istniejącego już budynku mieszkalnego jednorodzinnego. 

Jeśli współwłaściciel nieruchomości poniesie wydatki na wymianę pokrycia dachowego, których głównym celem jest ulepszenie, a w konsekwencji zmniejszenie zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzewania budynku mieszkalnego, to są to wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Może więc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. 

Masz problem z rozliczeniem podatku dochodowego? Sprawdź jakie rozwiązanie proponują nasi eksperci 

Źródło:

Interpretacja indywidualna z 21 marca 2023 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.70.2023.1.MM opublikowana w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - portal eureka.mf.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42846 )
Array ( [docId] => 42846 )