Dochód z nagród uzyskanych za granicą

Kategoria: PIT
Data: 05-03-2023 r.

Naczelny Sąd Administracyjny analizował sprawę sportowca, który na terenie Niemiec wygrywał turnieje golfowe. W zakresie podatkowym istotne jest jednak przede wszystkim to, że na terenie tego kraju uzyskiwał dochód pochodzący z tych wygranych. W jaki sposób dochód ten powinien być opodatkowany, mając pod uwagę umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania? 

Sprawę zainicjowała osoba, która prosiła o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności art. 10 ust. 1 pkt 2, art. 13 pkt 2, art. 27 ust. 1 i art. 30 ust. 1 pkt 2. Podatnik zajmował się indywidualną grą w golfa na poziomie profesjonalnym, a jego sportowa działalność polegała na udziale w turniejach golfowych zarówno w Polsce jak i za granicą. Zwycięstwo w takim turnieju wiązało się niekiedy z nagrodą w formie rzeczowej bądź też pieniężnej - w zależności od np. regulaminu turnieju. 

 

Podatnik, którego sprawa dotyczy miał polską rezydencję podatkową i nie prowadził działalności gospodarczej w zakresie gry w golfa, a dochód, który zrodził wątpliwości podatkowe, został osiągnięty na terenie Niemiec. 

Wątpliwości, które się pojawiły u podatnika dotyczą kwestii:

a) zakwalifikowania uzyskanego dochodu - czy powinien to być przychód z tytułu wygranej w konkursie opodatkowany 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, czy przychód z uprawiania sportu - zgodnie z art. 13. ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, opodatkowany na zasadach ogólnych
b) zakwalifikowania wygranej w turnieju golfowym na terenie Niemiec jako dochód z tytułu działalności sportowca, zgodnie z art. 17 ust. 1 umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie w dniu 14 maja 2003 r., a jeśli tak, to dochód może być opodatkowany na terenie Niemiec, z zastosowaniem tzw. metody wyłączenia z progresją jako metody unikania podwójnego opodatkowania - zgodnie z art. 24 ust. 2 lit. a) umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

W wydanej w tej sprawie Interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził że uzyskany przez sportowca przychód z wygranych nagród zalicza się do przychodu z działalności wykonywanej osobiście. Przeprowadzając interpretację pojęcia konkurs, w oparciu m.in. o definicję słownikową, stanął na stanowisku, że aby zawodu sportowe mogły być uznane za konkurs muszą mieć sporządzony regulamin, w którym będą określone:
a) nazwa zawodów
b) organizator
c) uczestnicy
d) nagrody
e) sposób wyłonienia zwycięzców

Ważne: Jeśli przyznawanie nagród wiąże się z wygranym w poszczególnych zawodach to powinno to być uznawane za przychód uzyskany w związku z uczestnictwem w rywalizacji sportowej. 

Jeśli zasady zawodów będą określone w regulaminie, to nagrody powinny być opodatkowane zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT. 

Dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce osiągnięty z tytułu indywidualnego uprawiania sportu na terytorium Niemiec może być opodatkowany w tym państwie zgodnie z art. 17 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Może być również opodatkowany w Polsce z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją. 

Podsumowując - jeśli podatnik osiągnie dochód z indywidualnego uprawiania sportu w Niemczech i będzie on opodatkowany na terenie tego kraju, to Polska zwolni taki dochód z opodatkowania. Jednak jeśli dodatkowo podatnik uzyska inne dochody opodatkowane w Polsce na zasadach ogólnych według skali podatkowej, to uzyskany w Niemczech dochód powinien być uwzględniony na potrzeby obliczenia stopy procentowej skali podatkowej podatku od pozostałego dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce.

Interpretację tę poparł także Wojewódzki Sąd Administracyjny oraz Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku. 

Źródło:

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 grudnia 2022 r., sygn. II FSK 989/20, opublikowany w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42724 )
Array ( [docId] => 42724 )