Jak opodatkować spadek po konkubencie?

Kategoria: PIT
Data: 27-07-2022 r.

Jeżeli odziedziczone spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostanie sprzedane, to nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Kwestie nabycia nieruchomości bądź prawa są bowiem objęte zakresem regulacji dotyczącej podatku od spadków i darowizn, więc nie jest ono dodatkowo objęte podatkiem dochodowym. 

 

Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania spadku po konkubencie. Stan faktyczny dotyczył osoby, która w związku partnerskim pozostawała przez wiele lat, a której konkubent zapisał w testamencie cały swój majątek, w tym także spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Kobieta zapłaciła podatek od spadków w wysokości ponad 33 tys. zł. A ponieważ nie zgodziła się, aby wstąpić w prawa swojego konkubenta, spółdzielnia sprzedała przedmiotowy lokal w drodze przetargu, a na konto kobiety wpłynęła równowartość wkładu mieszkaniowego na dzień sprzedaży, czyli ponad 211 tys. zł. 

Podatek dochodowy a podatek od spadku

Ważne: Przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. W związku z tym, jeśli podatnik opłacił już podatek od spadku, to nie ma podstaw, aby po raz kolejny musiał zapłacić podatek dochodowy w przypadku sprzedaży prawa lub rzeczy, które nabył w drodze dziedziczenia. 

Dziedziczenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu

Śmierć członka spółdzielni powoduje przekształcenie jego prawa w prawo majątkowe, którego wartość odpowiada wartości rynkowej lokalu. Takie prawo podlega dziedziczeniu, które to jest związane z koniecznością zapłaty podatku od spadku. Podstawą wymiaru podatku od spadku jest - zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn - wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów, ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Biorąc pod uwagę powyższe, a także zasady określone w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wkład mieszkaniowy odziedziczony po śmierci konkubenta wchodzi w skład masy spadkowej i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadku, a co za tym idzie nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Źródło:

Interpretacja indywidualna z 18 lipca 2022 r. - sygn. 0115-KDIT2.4011.303.2022.1.MM - opublikowana 22 lipca 2022 r. na oficjalnym portalu Systemu Informacji Celono-Skarbowej EUREKA - portal eureka.mf.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42053 )
Array ( [docId] => 42053 )