Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem? 

Kategoria: PIT
Data: 28-01-2023 r.

Przepisy podatkowe pozwalają osobom pozostającym w związku małżeńskim wspólnie rozliczyć swój podatek dochodowy. Jest to pewnego rodzaju preferencja podatkowa. Sprawdźmy jakie są warunki tego rozliczenia i czy takie rozwiązanie faktycznie jest korzystne. 

Kto może skorzystać ze wspólnego rozliczenia? Podstawowym warunkiem - co oczywiste - jest bycie małżeństwem.
Małżonkowie, którzy zawarli związek małżeński w trakcie roku podatkowego i pozostawali w nim do końca tego roku, także mogą rozliczyć się wspólnie. Jeśli więc związek małżeński został zawarty np. w grudniu to i tak świeżo upieczeni małżonkowie mają prawo skorzystać ze wspólnego rozliczenia całego roku podatkowego. Jest to zmiana wprowadzona od 1 stycznia 2022 r. Zanim wprowadzono przepisy tzw. Polskiego Ładu, aby można było skorzystać z rozliczenia, związek małżeński musiał trwać co najmniej rok. 

 

Podatnicy, którzy chcą złożyć wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów, muszą spełnić także kilka warunków, m.in.:
a) być polskimi rezydentami podatkowymi, bądź też rezydentami innego państwa należącego do Unii Europejskiej lub do Europejskiego Obszaru gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej. W przypadku rezydentów innego niż Polska państwa, przychody podatników osiągnięte w Polsce muszą osiągnąć co najmniej 75% całkowitego przychodu, a podatnicy muszą mieć certyfikat rezydencji podatkowej.
b) co do zasady nie stosują 19% podatku liniowego ani też podatku ryczałtowego - z wyjątkiem osób uzyskujących przychody z najmu prywatnego.

Ważne: Ze wspólnego rozliczenia będzie można skorzystać także, jeśli małżonkowie nie uzyskali żadnych przychodów ani nie ponieśli żadnych wydatków wpływających na wysokość kosztów podatkowych w związku z zawieszeniem pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej stawką 19% podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

c) nie podlegają zasadom określonym w ustawie o podatku tonażowym czy ustawie o aktywizacji przemysłu okrętowego lub przemysłów komplementarnych. 

Wspólne rozliczenie także dla wdowców

Ze wspólnego rozliczenia mogą skorzystać także wdowy i wdowcy. Przepisy pozwalają na takie rozwiązanie, jeśli podatnik pozostawał w roku podatkowym w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego, bądź zmarł po upływie roku podatkowego, jednak przed złożeniem zeznania podatkowego za ten rok. 

Wspólne rozliczenie - jak to zrobić? 

W zeznaniu podatkowym małżonkowie muszą złożyć odpowiedni wniosek - mogą to zrobić wspólnie, w takim przypadku oboje muszą się pod wnioskiem podpisać, bądź też wniosek może złożyć jeden z małżonków. Taki wniosek jest traktowany na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o tym, że jego współmałżonek upoważnił go do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. 

Małżonkowie obliczają swój podatek w taki sposób, że najpierw każde z nich odlicza przysługujące mu ulgi od dochodów, następnie sumują uzyskane przez siebie dochody, dzielą przez dwa. Od uzyskanej kwoty odejmują kwotę wolnę w wysokości 30 tys. - a od tak obliczonej podstawy obliczają swój podatek. Wynik mnożą przez dwa, bo podatek dotyczy dwóch osób. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów poświęconym podatkom - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42617 )
Array ( [docId] => 42617 )