Jak zmienić formę opodatkowania za 2022 r.?

Kategoria: PIT
Data: 14-02-2023 r.

Przedsiębiorcy, którzy w 2022 r. wybrali podatek liniowy lub opłacali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mogą wybrać rozliczenie na zasadach ogólnych po zakończeniu roku podatkowego. Ministerstwo Finansów przypomina, że wystarczy, by złożyli PIT-36 albo PIT-36S.

W związku ze zmianą prawa podatkowego, którą wprowadzono w lipcu 2022 r. podatnicy, którzy wybrali w minionym roku podatkowym rozliczenie na zasadzie podatku liniowego albo opłacali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mają szansę zmienić swój wybór nawet po zakończeniu roku podatkowego. 

Zmiana formy opodatkowania sprawi, że przedsiębiorca będzie mógł skorzystać ze stawki 12% podatku dochodowego za cały rok 2022. 

Aby z tej szansy skorzystać muszą złożyć PIT-36 lub PIT-36S. Muszą jednak pamiętać, że w momencie złożenia: PIT-28 (PIT-28S) lub PIT-36L (PIT-36LS) stracą szansę na przejście na skalę podatkową w stosunku do wykazanych w tych deklaracjach przychodów. Nie będzie to możliwe także wtedy, gdy złożą w terminie PIT-36 czy PIT-36S

Jak dokonać rozliczenia? 

a) Podatek liniowy z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej

Osoby, które początkowo swój rok 2022 chciały rozliczyć podatkiem liniowym, składając PIT-36 (PIT-36S) wskazują opodatkowane podatkiem liniowym dochody. Wpłacane za poszczególne miesiące bądź też kwartały zaliczki na podatek, które powinni obliczyć i wpłacić według stawki 19%, podatnicy wykazują w PIT-36 (PIT-36S) jako zaliczki należne, bez konieczności przeliczania ich według skali podatkowej. 

Ważne: Skalę podatkową mogą wybrać jedynie podatnicy, którzy korzystali z opodatkowania podatkiem liniowym przed 1 lipca 2022 r. 

b) Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jeśli osoby, które początkowo wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych chcą jednak skorzystać z rozliczenia na zasadach ogólnych, muszą one wykazać w PIT-36 (PIT-36S) opodatkowane ryczałtem przychody. Opłacony ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wykazują w PIT-36 (PIT-36S) jako zaliczki należne. Nie ma konieczności przeliczania ich według skali podatkowej. 

Ważne: Także w tym przypadku zmiana na skalę podatkową jest możliwa jedynie dla podatników, którzy byli opodatkowani na zasadach ryczałtu przed 1 lipca 2022 r. 

Aby zmienić formę opodatkowania, podatnicy muszą pamiętać także, że konieczne jest przed złożeniem zeznania, założenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, na podstawie której obliczą dochód z działalności gospodarczej zgodnie z zasadami obowiązującymi podatników prowadzących księgę przychodów i rozchodów. 

c) Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych

Podatnicy chcący zmienić sposób opodatkowania przychodów ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych muszą wykazać przychody z tej sprzedaży w PIT-36. Możliwości wyboru skali podatkowej nie mają podatnicy, którzy nie korzystali z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przed 1 lipca 2022 r. Podatnicy traktują opłacany za poszczególne kwartały albo miesiące ryczałt jako zaliczki na dokonane na poczet podatku dochodowego. 

d) Ryczałt z najmu prywatnego

Analogiczne zasady obowiązują także podatników, którzy dla przychodów z najmu prywatnego korzystali z zasad opodatkowania ryczałtem. Muszą oni wykazać przychodu z najmu w PIT-36, a opłacany za poszczególne miesiące bądź kwartały ryczałt wpisać w PIT-36 jako wpłaty na poczet podatku dochodowego. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42665 )
Array ( [docId] => 42665 )