Jednorazowy odpis amortyzacyjny

Kategoria: PIT
Data: 06-11-2012 r.

Jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych można dokonywać w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Wybór najkorzystniejszej opcji amortyzacji zależy od przewidywań finansowych, tzn. czy firma osiągnie dochód, czy stratę. Załóżmy, że firma transportowa prowadząca działalność jako mały podatnik chce jednorazowo odpisać w koszty zakup autobusu. Kiedy można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego?

Jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych można dokonywać w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

W naszym przypadku jednorazowy odpis amortyzacyjny jest możliwy w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych.

Pamiętajmy, że nie ma obowiązku dokonania odpisu jednorazowego w maksymalnej możliwej wysokości. Wysokość tego odpisu zależy od decyzji podatnika (w ramach przysługującego rocznego limitu).

 

Jednorazowego odpisu można dokonać tylko i wyłącznie w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Podstawa prawna:

  • art. 22k ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Autor: Rafał Styczyński

Opracowanie redakcyjne: Sylwia Maliszewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30906 )
Array ( [docId] => 30906 )

Array ( [docId] => 30906 )