Kalkulator wynagrodzeń po podatkowej rewolucji

Kategoria: PIT
Data: 03-07-2022 r.

Ministerstwo finansów przygotowało kalkulator, dzięki któremu samodzielnie będzie można obliczyć wysokość podatków po zmianach z 1 lipca 2022 r. 

Kalkulator ma przede wszystkim pomóc w przygotowaniu się na zmiany, które nastąpiły w połowie roku podatkowego. Choć został już udostępniony - nie jest jeszcze w 100 procentach dokończony. Aktualnie pozwala jedynie wynagrodzenie netto osób zatrudnionych na umowę o pracę oraz świadczących pracę na podstawie umów zlecenia. Docelowo będzie rozszerzany o nowe funkcjonalności.

 

Wstępnie zaplanowano, że od 8 lipca do kalkulatora zostanie dodana możliwość obliczania dochodu dla umowy o pracę i umowy zlecenia trwających jednocześnie. Następnie po 15 lipca skorzystać z niego będą mogli także emeryci i renciści, w tym osoby dodatkowo pracujące podczas pobierania tego świadczenia. Po 22 lipca małżonkowie będą mogli zweryfikować jak może wyglądać ich wspólne rozliczenie. Ostatni etap zaplanowany jest na 5 sierpnia - dopiero wtedy uda się pokazać jak może wyglądać rozliczenie przedsiębiorców. 

Ważne: Resort wyraźnie zaznacza, że kalkulator jest jedynie przykładowym rozliczeniem i nie może być traktowany jako podstawa rozliczania wynagrodzeń. 

Trzeba także pamiętać, że wyliczenia prezentowane w kalkulatorze są uproszczonymi rozliczeniami miesięcznymi i rocznymi, opartymi na teoretycznych założeniach zawartych w modelu. 

Kalkulator pozwoli porównać dochód netto osiągnięty w roku 2021 w porównaniu z dochodem uzyskanym w bieżącym roku po wprowadzeniu Nowego Ładu i jego modyfikacji w postaci zmian określanych przez rządzących mianem Niskie Podatki. 

Jakie wynagrodzenie będzie można obliczyć? 

W kalkulatorze uwzględniono umowę o pracę i umowę zlecenia jeśli obowiązywały przez cały rok, wyposażono go również w funkcję pozwalającą uwzględnić limit limit 30-krotności przy wyliczaniu składek społecznych, wynagrodzenia dla osób uwzględniających koszty autorskie, mechanizm zmniejszenia składki zdrowotnej do zaliczki, ulgi na dziecko i rozliczenie samotnego rodzica. 

Nie uwzględnia on wielu źródeł przychodu jednocześnie, zasiłków: chorobowego i macierzyńskiego, dodatków do wynagrodzeń, które nie są opodatkowane ani oskładkowane. Nie będzie miał zastosowania m.in. do zryczałtowanego podatku dochodowego od umów zlecenia poniżej 200 zł, ani kosztów autorskich uwzględnianych jedynie od części przychodu z umowy o pracę. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41974 )
Array ( [docId] => 41974 )