Kiedy od wygranej trzeba zapłacić podatek

Kategoria: PIT
Autor: Siudowska Dorota
Data: 15-06-2012 r.

Wygrana zawsze cieszy, ale warto też zdawać sobie sprawę z tego, że wygraną trzeba podzielić się z fiskusem i zapłacić podatek. Nie każda jednak wygrana podlega opodatkowaniu.

Z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Od tej zasady istnieją jednak odstępstwa.

Wolne od podatku są wygrane w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu, jak prasa, radio, telewizja oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową jeżeli jednorazowa wartość wygranej lub nagrody nie przekracza kwoty 760 zł.

Jeśli jednak wartość nagrody będzie wyższa trzeba zapłacić podatek w wysokości 10% wygranej. Podstawą opodatkowania jest tu cała wartość wygranej.

W grach losowych, np. loteriach kwota wolna od podatku wynosi 2280 zł. Podatku nie trzeba więc płacić jeśli wartość wygranej w grze losowej nie przekracza tej kwoty. Natomiast od wygranych powyżej 2.280 zł pobierany jest podatek w wysokości 10% wygranej.

Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku to organizator konkursu lub gry pobiera podatek i wpłaca go do urzędu skarbowego. W przypadku gdy wygraną są pieniądze, przed ich wypłatą organizator konkursu czy loterii (płatnik) potrąca podatek od wygranej (10%) i wypłaca mniejszą kwotę. W przypadku nagród niepieniężnych, a więc rzeczowych, osoba, która wygrała przed odebraniem wygranej musi wpłacić organizatorowi konkursu kwotę podatku. Dopiero wówczas może odebrać nagrodę.

 

Wygranej nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego, nie ma też obowiązku składania żadnych deklaracji, ani ujmowania dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30850 )
Array ( [docId] => 30850 )

Array ( [docId] => 30850 )