Korekta PIT-11 dla prokurenta

Kategoria: PIT
Data: 27-02-2023 r.

Prokurent ustanowiony na podstawie uchwały uzyskuje wynagrodzenie rozumiane w prawie podatkowym jako dochód z innych źródeł. Płatnik nie ma więc obowiązku odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy. Jeśli jednak tak się zdarzy i wykaże w PIT-11 pobrane zaliczki oraz kwalifikację wynagrodzenia jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, to konieczne będzie złożenie korekty. Czy jednak w takim przypadku, będzie to również wiązało się z koniecznością zwrotu prokurentowi nienależnie pobranych składek? 

Biuro rachunkowe wystawiło PIT-11 prokurentowi spółki. Tworząc ten dokument wykazało wynagrodzenie prokurenta, który został ustanowiony na podstawie uchwały, jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, czyli zgodnie z art. 13 pkt 2 pkt 2, 4-9. Jednak biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynagrodzenie którego dotyczy sprawa to wynagrodzenie z innych źródeł zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Płatnik nie ma obowiązku naliczać ani pobierać zaliczki na podatek dochodowy od takich przychodów, o czym przesądza art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Spółka zwróciła się do Dyrektora Informacji Skarbowej o interpretację przepisów i odpowiedź na pytanie, czy w takiej sytuacji trzeba wprowadzić korektę PIT-11 oraz PIT-4R, skoro pracodawca odprowadził nienależnie pobraną zaliczkę na podatek dochodowy?

Błędnie wystawiona informacja PIT-11 powinno zostać skorygowana i wystawiona poprawnie, tak żeby treść informacji była zgodna ze stanem faktycznym. Poprawna informacja PIT-11 musi zawierać faktycznie osiągnięty przychód, zakwalifikowany do właściwego źródła i faktycznie pobrane zaliczki na podatek dochodowy. 

Ważne: W korekcie informacji PIT-11 nie należy przenosić kwoty pobranych zaliczek ani też ich pomijać. 

Korekta PIT-11 nie zrodzi obowiązku spółki do zwrotu prokurentowi nienależnie pobranych zaliczek na podatek dochodowy. Prokurent będzie mógł je rozliczyć składając korektę swojego zeznania podatkowego. 

Źródło:

Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 lutego 2023 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.808.2022.2.MM, opublikowana w Systemie Informacji Celno-Podatkowej EUREKA - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42707 )
Array ( [docId] => 42707 )