Kto może skorzystać z ulgi na zabytki w 2023 r?

Kategoria: PIT
Data: 23-01-2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązują nowe zasady rozliczania tzw. ulgi na zabytki, której celem miało być - zgodnie z uzasadnieniem przepisów - zmotywowanie do inwestowania w zabytki. Sprawdźmy kto według obowiązujących od tego roku przepisów, może skorzystać z ulgi na zabytki i jakie wydatki mogą być nią objęte. 

Kto skorzysta z ulgi?

Wprowadzona ulga na zabytki miała motywować do inwestowania w zabytkowe nieruchomości. Aby z niej skorzystać trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim dotyczy ona osób które są właścicielami lub współwłaścicielami zabytków nieruchomych, rozliczających się:
a) na zasadach skali podatkowej
b) z wykorzystaniem podatku liniowego
c) na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Jakie wydatki można uwzględnić? 

 

Ulga pozwala odliczyć od podstawy opodatkowania 50% wydatków, które właściciel bądź współwłaściciel poniósł:
a) w przypadku zabytków wpisanych do rejestru zabytków - na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane
b) w przypadku zabytku wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków - na wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony, zgodnie z odrębnymi przepisami. 

ad. a) prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane

Aby skorzystać z ulgi podatkowej związanej z kosztami poniesionymi na wykonanie  prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych wymagane jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim podatnik musi być właścicielem bądź współwłaścicielem zabytku już w chwili ponoszenia wydatku. Na prowadzenie tych prac konieczne jest pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, sporządzone na piśmie. Ulga będzie możliwa jedynie po uzyskaniu od wojewódzkiego konserwatora zabytków zaświadczenia potwierdzającego wykonanie prac. Warunkiem jest także posiadanie faktury wystawionej przez podatnika VAT, który nie korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. 

ad. b) wpłata na fundusz remontowy

Aby skorzystać z ulgi na zabytki w przypadku kosztów związanych z wpłatą na fundusz remontowy podatnika - podobnie jak w przypadku prac o których mowa w punkcie a) - musi być właścicielem bądź współwłaścicielem nieruchomości w momencie ponoszenia wydatku czyli w momencie dokonania wpłaty. Niezbędny jest także dowód wpłaty lub zaświadczenie wydane przez wspólnotę mieszkaniową bądź spółdzielnię mieszkaniową dokumentujące wysokość wpłat wykonanych w danym roku podatkowym. 

Kto nie skorzysta z ulgi na zabytki? 

Przepisy przewidują także pewne wyłączenia dotyczące stosowania ulgi na zabytki. Nie będzie można jej zastosować, jeśli w jakikolwiek sposób podatnik otrzymał zwrot dokonanych wydatków. Wyłączenie stosowania przepisów dotyczących ulgi nastąpi także, gdy podatnik dokonał wydatków, które przekraczają zakres prac i robót określony w pozwoleniu wojewódzkiego konserwatora zabytków bądź prace zostały wykonane niezgodnie z tym pozwoleniem.

Ulga na zabytki nie pozwala uwzględnić wydatków, które wcześniej były już przedmiotem odliczenia w innym zeznaniu podatkowym składanym za rok (np. gdy podatnik złożył PIT-28 i skorzystał z ulgi na zabytki, to nie może odliczyć tych samych wydatków w PIT-37), bądź też były rozliczone w ramach innej ulgi - chociażby ulgi termomodernizacyjnej. 


Zobacz także: Jak dokonać rozliczenia ulgi na zabytki? 

Źródło:

Przewodnik dla podatnika - ulga na zabytki opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów poświęconej podatkom - portal podatki.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42604 )
Array ( [docId] => 42604 )