Kto może zmienić formę opodatkowania? Termin mija 22 sierpnia

Kategoria: PIT
Data: 22-08-2022 r.

Przedsiębiorcy mają w tym roku możliwość zmiany formy opodatkowania także w trakcie roku podatkowego. Dotyczy do osób chcących zrezygnować z formy ryczałtu i zastosować rozliczenie w formie skali podatkowej. Termin upływa 22 sierpnia 2022 r. 

Podatkowa reforma nazywana przez rządzących #NiskiePodatki wprowadziła sporo zamieszania w rozliczeniach podatkowych za rok 2022. Najgłośniejsze zmiany odnoszą się do skali podatkowej. W przepisach jej dotyczących zmieniono obowiązującą stawkę 17% obniżając ją do 12%. Pozostawiono przy tym podwyższoną kwotę wolną, która wynosi 30 tys. zł. Dopiero po przekroczeniu progu podatkowego, określonego na poziomie 120 tys. zł dochodu - podatnicy muszą zastosować stawkę 32%. 

 

W związku z wprowadzonymi zmianami, umożliwiono przedsiębiorcom deklarującym rozliczanie się w formie ryczałtu, którzy podejmując tę decyzję nie mieli pojęcia o zmianach dotyczących skali podatkowej - zmianę dokonanego wyboru. Jeśli jednak będą chcieli z takiej możliwości skorzystać i już od 1 lipca rozliczać się na zasadach ogólnych, muszą złożyć w urzędzie skarbowym w terminie do 22 sierpnia odpowiednie pisemne oświadczenie dotyczące rezygnacji z ryczałtu. 

Kto może skorzystać ze zmiany? 

Osoby, które przed 1 lipca 2022 roku stosowały podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mogą zrezygnować z dotychczasowej formy opodatkowania i okres od 1 lipca do końca roku rozliczać na zasadach ogólnych, jeśli uzyskują przychody (dochody) z tytułu: 

- pozarolniczej działalności gospodarczej (jednoosobowej, w spółce, w formie przedsiębiorstwa w spadku),
- działów specjalnych produkcji rolnej,
- najmu prywatnego

Osoby, które rozliczały się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej mają do wyboru zastosowanie skali za cały rok 2022, bądź też tylko za okres od 1 lipca do końca 2022 r.

Cały 2022 r. mogą rozliczyć na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) osoby, które podatkiem liniowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu prywatnego.

Konsekwencje zmiany formy opodatkowania

Ważne: Wybór rozliczania się skalą w drugim półroczu 2022 r. będzie wiązało się z koniecznością złożenia za ten rok dwóch zeznań podatkowych:

1) za przychody z pierwszego półrocza (objęte ryczałtem) PIT-28/PIT-28S
2) za przychody z drugiego półrocza rozliczane zgodnie ze skalą PIT-36/PIT-36S.

Podatnicy myślący o zmianie muszą także pamiętać, że w deklaracji PIT-36 nie będą mogli zastosować rozliczenia wspólnie z małżonkiem, ani też rozliczenia dedykowanego osobom samotnie wychowującym dziecko. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42127 )
Array ( [docId] => 42127 )