Nie będzie zmian w rozliczaniu służbowych samochodów

Kategoria: PIT
Data: 10-08-2013 r.

Ministerstwo Gospodarki na dalszy plan odłożyło prace dotyczące ryczałtowego rozliczenia samochodu służbowego użytkowanego do celów prywatnych. Zatem w najbliższym czasie nie ma co liczyć na zmiany w PIT dotyczące rozliczeń samochodów służbowych.

Wszystko wskazuję na to, że na zmiany w rozliczaniu firmowych samochodów trzeba będzie jeszcze poczekać. Przygotowana przez resort gospodarki założenia do projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej (tzw. IV ustawa deregulacyjna) zawierały korzystne rozwiązania dotyczące rozliczenia użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych osób zatrudnionych.

Na tej podstawie planowano wprowadzić w ustawie o PIT zasady ryczałtowego rozliczenia. Podstawę obliczenia miała stanowić wielokrotność stawki kilometrowej. Dzięki temu osoba zatrudniona niezależnie od tego, ile kilometrów przejedzie w ciągu miesiąca służbowym samochodem, zapłaci określoną stawkę, która będzie mu doliczana do przychodu.

Obecnie kwestia rozliczeń służbowych aut używanych do celów prywatnych jest często przedmiotem sporów podatników z organami skarbowymi.

W wydawanych interpretacjach indywidualnych minister finansów uznaje, że są to nieodpłatne świadczenia ze stosunku pracy, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem fiskusa podstawa opodatkowania podatkiem PIT powinna wynosić tyle, ile kosztuje wynajem pojazdu w wypożyczalni.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31051 )
Array ( [docId] => 31051 )