Nowe zasady rozliczeń podatkowych ze Słowacją

Kategoria: PIT
Data: 08-08-2013 r.

Zniesieniu klauzuli tax sparing, metoda wyłączenia z progresją jako sposób na unikanie podwójnego opodatkowania – Polska i Słowacja podpisały na początku sierpnia protokół zmieniający umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Słowacją.

1 sierpnia 2013 r. w Bratysławie podpisano protokół z 1 sierpnia 2013 r. między Polską a Słowacją w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie 18 sierpnia 1994 r.

Najistotniejsza zmiana polsko-słowackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1994 r. polega na zniesieniu klauzuli tax sparing, z której do tej pory korzystali przede wszystkim polscy przedsiębiorcy posiadający zarejestrowane spółki na Słowacji.

Wspólnicy słowackich spółek z o.o. oraz komandytariusze spółek komandytowych, rozliczając się z dywidendy w Polsce mieli prawo obniżać zryczałtowany podatek dochodowy o podatek zapłacony w Słowacji.
Jednak zgodnie z uchylonym art. 24 ust. 3 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pod pojęciem podatku zapłaconego rozumiano również każdą kwotę, która byłaby zapłacona jako podatek, lecz została objęta jakąkolwiek ulgą poprzez odliczenie od dochodu podlegającego opodatkowaniu, zwolnienie albo obniżkę podatku lub w inny sposób.

W związku z tym, że przychody z dywidendy objęte były zwolnieniem, to polscy podatnicy nie musieli płacić tam podatku z tego tytułu. Jednocześnie kwotę potencjalnego podatku mogli uwzględnić w rozliczeniu z polskim fiskusem. Dzięki temu faktyczne obciążenie fiskalne było o połowę mniejsze, gdyż zamiast zapłacić podatek według stawki 19% do całej kwoty dywidendy w rzeczywistości stosowano 9%.

Po wejściu zmian w życie tylko faktycznie zapłacone podatki na Słowacji będą mogły zostać uwzględnione przy rozliczaniu się z dywidendy. Ponadto obniżeniu uległy stawki podatku u źródła od odsetek oraz dywidendy z 10 % na 5%. Jeśli zaś dywidenda będzie wypłacana na rzecz spółki posiadającej nieprzerwanie przez 24 miesiące 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej, to podatek nie będzie pobierany u źródła.


Źródło:
protokół z 1 sierpnia 2013 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką o zmianie Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie 18 sierpnia 1994 r.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31046 )
Array ( [docId] => 31046 )