Obowiązek wpłaty zaliczki na podatek dochodowy

Kategoria: PIT
Autor: Styczyński Rafał
Data: 25-07-2012 r.

Podatnicy podatku dochodowego zobowiązani są do samodzielnego obliczenia i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy. Jednak co niezwykle istotne obowiązek ich wpłaty nie powstaje wraz z osiągnięciem pierwszego dochodu.

Zaliczkę na podatek wyliczają od kwoty osiągniętego dochodu – po pomniejszeniu go o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, o ile nie zostały one zaliczone do kosztów lub odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych według stawki 18%.

Zaliczka ulega zmniejszeniu o podlegającą odliczeniu do wysokości ustawowego limitu kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zaliczki za dalsze miesiące powinny zostać ustalone w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym na powyższych zasadach, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące.

Wysokość zaliczek ustala się w następujący sposób:

  • obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody podatnika przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku czyli kwotę wolną 3091 zł,
  • zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

 

    Zaliczki miesięczne od przychodów z działalności gospodarczej za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30868 )
Array ( [docId] => 30868 )