Opłata za studia w kosztach uzyskania przychodu

Kategoria: PIT
Data: 16-04-2023 r.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa czym są koszty uzyskania przychodu - mają one prowadzić do osiągnięcia przychodów lub zachowania czy zabezpieczenia źródła przychodów. Czy w zakresie tej definicji mieszczą się koszty w postaci czesnego za jednolite, pięcioletnie studia magisterskie, które jest opłacane w comiesięcznych ratach przez cały okres studiów? 

Analiza, czy określone wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu powinna zacząć się od art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wskazuje on na warunki, od spełnienia których uzależnione jest zaliczenie wydatku w kosztach. Kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątki zawiera art. 23 ustawy o PIT. 

Sformułowanie "w celu" powinno się interpretować jako pewne dążenie podatnika, który na podstawie dostępnej wiedzy o możliwych związkach przyczynowo-skutkowych, może uzasadnić stwierdzenie, że określony wydatek będzie miał wskazane w przepisie następstwo - czyli przychód lub zabezpieczenie czy zachowanie źródła przychodów. 

Koszt podatkowy musi być właściwie udokumentowany, nie może być wskazany w wyłączeniach z art. 23 ustawy o PIT i musi pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu, a jego poniesienie ma mieć na celu osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu. 

Jak więc postrzegać koszt studiów magisterskich? 

Niewątpliwie wydatki takie nie znalazły się wśród wyłączeń z art. 23 ustawy o PIT. Aby czesne mogło stanowić koszty uzyskania przychodu, kierunek studiów musi ściśle nawiązywać do prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik chcący zaliczyć tego rodzaju wydatki do kosztów podatkowych powinien móc wykazać, że studia pozwolą np. świadczyć usługi na wyższym poziomie, wzmocnią jego pozycję na rynku, czy poszerzyć zakres świadczonych usług, dzięki czemu zdobędzie możliwość pozyskania nowych kontrahentów. 

Ważne: Za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy takie wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 marca 2023 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.189.2023.1.KP opublikowana w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - portal eureka.mf.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42861 )
Array ( [docId] => 42861 )