Oświadczenia dotyczące podatku wiążą tylko podczas trwania umowy

Kategoria: PIT
Data: 29-05-2022 r.

Czy płatnik zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wypłacanych w związku z zakończoną umową o pracę, bądź umową zlecenia musi uwzględnić złożone przez pracownika oświadczenia, takie jak np. PIT-2? 

Pracodawca jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Wypłacając wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę lub inne świadczenia na rzecz pracowników, a także wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia - jest zobowiązany pobierać i odprowadzać zaliczki na PIT. Na ich wysokość wpływają określone oświadczenia składane przez pracowników i zleceniobiorców. Przepisy określają je w art. 32 updof oraz § 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. 

Takimi oświadczeniami w przypadku umowy o pracę są m.in.:
1) PIT-2 bądź wniosek o zaprzestanie stosowania oświadczenia dla celów obliczania zaliczek na podatek dochodowy PIT-2
2) wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej
3) wniosek o podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów
4) oświadczenie o wychowywaniu co najmniej czworga dzieci powodujące zwolnienie z opodatkowania. 

Wypłata po zakończeniu umowy

Może zdarzyć się, że pracownik lub zleceniodawca otrzyma wypłatę określonego elementu wynagrodzenia już po zakończeniu umowy. Może to dotyczyć wypłat ruchomych składników wynagrodzenia, premii, ekwiwalentu za urlop, wynagrodzenia związanego z honorarium autorskim, odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, odprawy związane z zakończeniem stosunku pracy itp. 

Rodzi się pytanie, czy w przypadku takich wypłat, następujących już po rozwiązaniu umowy pracownika lub zleceniodawcy z pracodawcą - ten, jako płatnik, nadal związany jest ostatnimi oświadczeniami złożonymi przez pracownika?

Oświadczenia po zakończeniu umowy

Można byłoby zakładać, że skoro wypłaty dotyczą okresu umowy, to oświadczenia złożone przez zleceniodawcą i pracownika, odnoszące się do tego okresu, nadal obowiązuje. Innego zdania jest jednak Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swojej interpretacji indywidualnej z maja 2022 r. 

Jego zdaniem wszystkie oświadczenia o których mowa we wskazanych wcześniej przepisach, są ważne jedynie w czasie trwania zatrudnienia, rozumianego także jako łączący strony stosunek nawiązany umową zlecenia. 

Po ustaniu umowy o pracę i umowy cywilno-prawnej, złożone przez podatnika oświadczenia tracą ważność. A w konsekwencji były pracodawca (były zleceniodawca) jako płatnik, pobierając zaliczkę na podatek dochodowy od wypłat dokonywanych po zakończeniu umowy o pracę i umowy zlecenia, nie jest związany złożonymi w trakcie trwania umowy oświadczeniami. 

Źródło:

Interpretacja indywidualna z 18 maja 2022 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej - sygn. 0112-KDIL2-1.4011.199.2022.1.AMN - opublikowana w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - eureka.mf.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41865 )
Array ( [docId] => 41865 )