Oświadczenia, które wpływają na wysokość zaliczek

Kategoria: PIT
Data: 09-01-2023 r.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą wpływać na obliczenie zaliczek przez płatników. Robią to poprzez składanie określonych oświadczeń. Sprawdźmy, jakie oświadczenia są do dyspozycji podatnika i jakie są zasady ich składania. 

Jakie oświadczenia i wnioski mają wpływ na wysokość zaliczek? Są to:
1. Oświadczenie o stosowaniu bądź niestosowaniu pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek
2. Oświadczenie o zamiarze preferencyjnego opodatkowania dochodów z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko
3. Oświadczenie o stosowaniu ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi dla pracujących seniorów
4. Wniosek o stosowanie bądź niestosowanie ulgi dla młodych
5. Wniosek o stosowanie bądź niestosowanie kosztów uzyskania przychodów
6. Wniosek o zastosowanie wyższej stawki podatku
7. Wniosek o niepobieranie zaliczek. 

Sposób złożenia oświadczenia lub wniosku 

Oświadczenie musi złożyć podatnik. Składa je płatnikowi na piśmie, jednak od tej ogólnej zasady są wyjątki. Podatnik może złożyć oświadczenie w sposób przyjęty przez płatnika, np. w określonym zakładzie pracy wnioski składa się poprzez system płacowo-kadrowy,. Przepisy pozwalają, aby dokonał tego w dowolnym momencie roku podatkowego. Natomiast płatnik zobowiązany jest uwzględnić oświadczenie lub wniosek podatnika najpóźniej od następnego miesiąca (od miesiąca następującego po miesiącu w którym otrzymał oświadczenie lub wniosek), choć może również uwzględnić je od razu - jeśli wymagają tego okoliczności i jeśli ma takie możliwości. 

Jeśli płatnikiem jest organ rentowy - ma on więcej czasu na realizację oświadczenia lub wniosku. Organ uwzględnia oświadczenie lub wniosek najpóźniej od drugiego miesiąca następującego po miesiącu w którym organ rentowy je otrzymał. 

Takie same terminy obowiązują w przypadku wycofania wniosku. A to może nastąpić zarówno poprzez:
a) złożenie oświadczenia o wycofaniu wniosku lub oświadczenia
b) złożenie nowego wniosku lub oświadczenia. 

Ministerstwo Finansów przygotowało określone wzory wniosków i świadczeń (PIT-2, PIT-2A, PIT-3) ale korzystanie z nich nie jest obowiązkowe. Podatnik może więc sięgnąć po dowolną formę. Jednak wzory mają pewną przewagę. Skorzystanie z nich sprawia, że płatnik nie może odmówić ich przyjęcia. 

Skutki złożenia oświadczenia

Warto zapamiętać, że złożone wnioski i oświadczenia nie odnoszą się jedynie do roku podatkowego w którym zostały złożone. Mają zastosowanie także do kolejnych lat podatkowych, a ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje w tym zakresie wyjątków poza tym, że uległy zmianie okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczki. Dobrym przykładem może być ulga dla młodych obowiązująca do ukończenia 26. roku życia. 

Co do zasady wnioski i oświadczenia wygasają po ustaniu stosunku prawnego łączącego podatnika z płatnikiem. W przypadku nowego zatrudnienia trzeba więc składać nowe oświadczenia i wnioski. 

W tym zakresie jednak przepisy ustawy o podatku dochodowym przewidziały dwa wyjątki. Przedstawiona ogólna zasada dotycząca wygaśnięcia wniosków po ustaniu stosunku prawnego nie ma zastosowania do:
a) niestosowaniu ulgi dla młodych
b) niestosowania kosztów uzyskania przychodów dla pracowników w wysokości podstawowej (250 zł miesięcznie) lub podwyższonej (300 zł miesięcznie) i tzw. autorskich kosztów uzyskania przychodów według normy 50%. 

Ważne: To podatnik jest odpowiedzialny za zaniżenie lub nieujawnienie podstawy opodatkowania przez płatnika, jeśli ten zastosował uprzednio złożone oświadczenia i wnioski podatnika ze względu na brak wiedzy o zmianie okoliczności faktycznych. 

Zatem trzeba pamiętać, że to podatnik ma obowiązek wycofać oświadczenie lub wniosek jeżeli okoliczności się zmieniły. 

Masz wątpliwości z zakresu prawa podatkowego? Poznaj indywidualne porady naszych ekspertów. Sprawdź nas! 

Źródło:

Objaśnienia podatkowe z 30 grudnia 2022 r. dot. oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczanych przez płatników tego podatku opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42557 )
Array ( [docId] => 42557 )