Oszczędności uwolnione od podatku Belki?

Kategoria: PIT
Data: 06-07-2022 r.

W wykazie wniesionych projektów ustaw pojawił się poselski projekt ustawy dotyczącej proponowanych zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych. Czy oszczędności nie będą opodatkowane? 

Głównym założeniem proponowanej nowelizacji jest wprowadzenie czasowego zwolnienia od podatku dochodowego. 

Dochód zwolniony z podatku

Zwolnienie odnosi się do dochodów określonych w art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt przewiduje więc zniesienie tzw. podatku Belki, czyli 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów uzyskanych z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika, w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania.

Okres zwolnienia

Dokładniej dotyczy to opodatkowania od oszczędności, które od 1 sierpnia 2022 r. miałyby zostać zwolnione z podatku. 

Koniec tego preferencyjnego okresu został wskazany jako: koniec roku, w którym wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszany przez Prezesa Głównego Urzędu statystycznego, przez kolejne 12 miesięcy będzie mniejszy niż 2,5% (+/- 1%). 

Inflacyjne uzasadnienie

Zmiana uzasadniania jest sytuacją gospodarczą kraju. Wysoka inflacja sprawia, że rozliczne formy oszczędzania nie dają poczucia bezpieczeństwa osobom, które starają się zabezpieczyć swoje pieniądze. Konieczność opłaty dodatkowej daniny od oszczędności jest skutecznym sposobem zachęcania do oszczędzania. Jak pokazują badania - najbardziej dotyka to najmniej zamożnych. 

Likwidację tzw. podatku Belki wielokrotnie postulował także Rzecznik Praw Obywatelskich. Ostatnio w piśmie z 27 czerwca argumentował, że tymczasowe rozwiązanie, które trwa już 20 lat, mogłoby zostać choć czasowo ograniczone, by wspomóc chęć do oszczędzania. 

Rzecznik wskazuje nawet, że można poczytywać tę daninę jako rodzaj podwójnego opodatkowania. Przecież środki wpłacane na rachunki bankowe są wcześniej opodatkowanymi wypłatami, od których pobrano już zaliczki na PIT. 

Wpływ na inflację

W uzasadnieniu projektu czytamy, że choć do budżetu państwa może wpłynąć nawet 2 mld zł rocznie, to jest to koszt wart poniesienia. Dlaczego? 

Dodatkowa motywacja do oszczędzania może przyczynić się - zdaniem projektodawców - do spowolnienia inflacji. 

Źródło:

Informacja opublikowana w wykazie wniesionych projektów ustaw na oficjalnej stronie sejmowej - orka.sejm.gov.p

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41983 )
Array ( [docId] => 41983 )