Podatek pracującego emeryta

Kategoria: PIT
Data: 04-12-2022 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje problem rozwiązania zakładającego przewidzianego dla pracujących seniorów. Polski Ład wprowadził przepisy przewidujące zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Takie założenie eliminuje jednak część emerytów. 

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego jest uzależniona od osiągnięcia wieku emerytalnego. Co za tym idzie z tzw. PIT-0 nie będą mogły skorzystać osoby, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury. Do RPO spływają także skargi dotyczące zbyt wąskiego kręgu osób uprawnionych do zwolnienia w kontekście źródła uzyskiwanych przychodów. 

Biorąc to wszystko pod uwagę, 1 grudnia 2022 r. RPO poprosił o stanowisko dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów. Pyta również o zdanie dyrektora odnośnie możliwości wprowadzenia zmian w ustawie. 

Obowiązująca regulacja

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, PIT-0 dla seniorów dotyczy przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, przychodów z umów zlecenia oraz pozarolniczej działalności gospodarczej, a także z zasiłku macierzyńskiego. 

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest ukończenie 60 roku przez kobietę i 65 roku życia przez mężczyznę - czyli osiągnięcie wieku emerytalnego. 

Wolne od podatku dochodowego są przychody do kwoty 85 528 zł  - pod warunkiem, że podatnik podlega z tytułu tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. 

Dodatkowym warunkiem jest to, że podatnik nie może otrzymywać emerytury lub renty rodzinnej na podstawie:
ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników,
ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin,
ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin,
ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 

Podatnik nie może otrzymywać także uposażenia przysługującego w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego, o których mowa w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych ani też świadczenia, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4a, czyli świadczenia pieniężnego otrzymywanego po zwolnieniu ze służby przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze służby stałej

Na co skarżą się obywatele? 

Skargi wpływające do Rzecznika Praw Obywatelskich przede wszystkim dotyczą uzależnienia możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego od osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Prawo do wcześniejszej emerytury nie dotyczy przecież jedynie osób pracujących w służbach mundurowych, lecz także wszystkich, którzy wykonywali pracę w wyjątkowo szkodliwych warunkach. 

Ważne: PIT-0 nie dotyczy osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury. 

Inna kategoria zarzutów wobec nowej regulacji jest wąskie źródło uzyskiwanie przychodów zwolnionych z PIT. Nie obejmuje to m.in. umów o dzieło. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42435 )
Array ( [docId] => 42435 )