Polski Ład: Miesięczna zaliczka na podatek (PIT-2)

Kategoria: PIT
Autor: Izabela Nowacka
Data: 22-03-2022 r.

Zgodnie z Polskim Ładem, każdy podatnik osiągający dochody opodatkowane według skali podatkowej może skorzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30.000 zł. Jest to maksymalna kwota dochodu niepowodująca obowiązku zapłaty podatku. Wraz z podwyższeniem kwoty wolnej wzrosła również kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Obecnie wynosi ona 425 zł miesięcznie (1/12 z 5 100 zł).

Ustawa z 24 lutego 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin (obecnie czeka na podpis Prezydenta) przewiduje kilka zmian w odniesieniu do oświadczenia PIT-2.

Termin złożenia PIT-2

Po zmianie, znika zastrzeżenie, co do momentu złożenia PIT-2, tj. przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym. Po wejściu w życie nowelizacji, pracownik będzie mógł złożyć oświadczenie w sprawie odliczania kwoty zmniejszającej podatek w dowolnym czasie. Nowelizacja Polskiego Ładu doprecyzowuje, od kiedy odliczać kwotę zmniejszającą podatek. Dojdzie też zapis mówiący o tym, od kiedy konkretnie pracodawca zacznie odliczać kwotę zmniejszającą podatek w stosunku miesięcznym. Mianowicie, jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie PIT-2, płatnik odlicza kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał to oświadczenie.

Zmiany w oświadczeniu PIT-2

Polski Ład zmienia również treść samego oświadczenia PIT-2 w zakresie deklaracji pracownika, że nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika (pkt 1 oświadczenia). Po zmianie, pkt 1 otrzymuje brzmienie: „nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika albo otrzymuje emeryturę lub rentę za pośrednictwem płatnika i złożył wniosek, o którym mowa w art. 34 ust. 2a”.

Chodzi tu o art. 34 ust. 2a ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem organ rentowy na sporządzony na piśmie wniosek podatnika oblicza i pobiera zaliczki na podatek dochodowy w ciągu roku bez pomniejszania o kwotę określoną w art. 32 ust. 3 od miesiąca, w którym otrzymał wniosek, albo od następnego miesiąca, jeżeli w miesiącu, w którym otrzymał wniosek, nie miał możliwości jego uwzględnienia. Wniosek ten dotyczy również kolejnych lat podatkowych, chyba że podatnik wycofa wniosek.

Innymi słowy, na podstawie wskazanego przepisu świadczeniobiorca może złożyć w ZUS wniosek EPD-18, w którym wydaje ZUS instrukcję, aby ten nie pomniejszał zaliczek na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Obecnie może to zrobić np. osoba pobierająca emeryturę prowadząca działalność gospodarczą. Wówczas to nie ZUS przy rozliczaniu emerytury z podatku PIT, a sam przedsiębiorca będzie stosował kwotę zmniejszającą podatek przy obliczaniu podatku od dochodów z biznesu.

Ważne: Wniosek można w każdym momencie wycofać i ponownie wskazać ZUS jako tego płatnika upoważnionego do odliczania miesięcznej części kwoty zmniejszającej podatek.

Miesięczna zaliczka na podatek (PIT-2) - emeryt i rencista

Pracownik pobierający emeryturę lub rentę, również ma wybór, co do tego, który płatnik - ZUS czy zakład pracy - będzie mu w trakcie roku podatkowego uwzględniał kwotę ulgi.

Jeśli wybierze pracodawcę, to będzie musiał:
- w ZUS złożyć wniosek EPD-18;
- u pracodawcy złożyć oświadczenie PIT-2.

Warto zaznaczyć, że w treści formularza PIT-2, w pkt 1 wymieniono jedynie nieotrzymywanie emerytury i renty za pośrednictwem płatnika jako przesłankę dopuszczającą odliczanie przez zakład pracy kwoty zmniejszającej podatek. Jednak jest grupa pracowników, którzy pobierają świadczenia przedemerytalne.

Oczywiście jest ono odrębnym świadczeniem od emerytury. Problem polega na tym, że pracownik otrzymujący świadczenie przedemerytalne, może złożyć PIT-2 u pracodawcy. Jednocześnie ZUS jako organ rentowy jest płatnikiem zaliczek na podatek od wypłacanych świadczeń przedemerytalnych i przy ich obliczaniu również stosuje kwotę zmniejszającą, chyba że uzyska od podatnika wniosek EPD-18.

W praktyce może być więc tak, że pracownik pobierający świadczenie przedemerytalne złoży w zakładzie pracy PIT-2, a nie złoży w ZUS wniosku o zaprzestanie odliczania kwoty zmniejszającej podatek przy rozliczaniu świadczenia. W konsekwencji obaj płatnicy będą stosować tę kwotę ulgi, a zapłaci za to sam podatnik, któremu w zeznaniu rocznym wyjdzie niedopłata podatku.

Izabela Nowacka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41579 )
Array ( [docId] => 41579 )