Pracowników którzy złożą PIT–12 rozliczy pracodawca

Kategoria: PIT
Data: 19-11-2012 r.

Pracownik może zobowiązać pracodawcę do rozliczenia się w jego imieniu z fiskusem. Aby to zrobić powinien złożyć do 10 stycznia oświadczenie na druku PIT–12. W takiej sytuacji, pracodawca sporządza i przesyła do podatnika oraz urzędu skarbowego w terminie do końca lutego roczne obliczenie podatku na druku PIT-40.

Jeśli pracownik uzyskujący dochody ze stosunku pracy złoży do 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru, które traktuje się na równi z zeznaniem (na druku PIT-12), płatnik jest zobowiązany sporządzić roczne obliczenie podatku od dochodów uzyskanych przez pracownika w roku podatkowym (art. 37 ust. 1 ustawy o PIT). W dokumencie tym, pracownik oświadcza, że:

  • poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów, z wyjątkiem dochodów określonych w art. 30–30c oraz art. 30e ustawy o PIT,
  • nie korzysta z odliczeń, z wyjątkiem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
  • nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów określonych w art. 6 ust. 2 lub 4 (opodatkowanie łączne z małżonkiem lub łącznie z samotnie wychowywanym dzieckiem),
  • nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych.

PIT–40 sporządza pracodawca do końca lutego

Roczne obliczenie podatku płatnik sporządza w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego (na druku PIT-40) i w tym samym terminie przekazuje podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku rozliczania osób zagranicznych, rozliczenie roczne kieruje do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

 

Pracownikowi można wysłać PIT-40 drogą elektroniczną

Przepisy prawa regulują jedynie sposób dostarczania tych dokumentów do organów podatkowych, natomiast nie regulują sposobu ich przekazania pracownikowi przez pracodawcę (płatnika). Powstaje zatem problem, czy płatnik może przekazać pracownikowi PIT-40 lub PIT-11 drogą elektroniczną.Organy podatkowe nie akceptują takiego rozwiązania.

Jednak WSA w Poznaniu w wyrok z 22 października 2010 r. (sygn. akt I SA/Po 486/10) stwierdził, że pracodawca może przekazać pracownikowi PIT-40 i PIT-11 drogą elektroniczną. Musi tylko zachować odpowiedni wzór formularza. Zdaniem sądu w przepisach prawa nie można doszukać się przeszkód w uznaniu, że przekazanie deklaracji podatnikowi przez płatnika może nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w sytuacji gdy wiadomość jest przesyłana w formie wiadomości elektronicznej z podpisem elektronicznym na adres podatnika (pracownika) podanym w tym celu, pod warunkiem że zachowano wzór deklaracji. Należy jednak pamiętać, że płatnika będzie obciążało udowodnienie doręczenia takiej deklaracji podatnikowi w przypadku zaistnienia wątpliwości, czy deklaracja została doręczona. Do celów dowodowych płatnik powinien przedstawić elektroniczne potwierdzenie odbioru wiadomości elektronicznej, którą przesłano deklaracje pracownikowi.

Podstawa prawna:

art. 31 - 44 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.),

Iwona Czauderna, doradca podatkowy

Opracowanie redakcyjne: Katarzyna Brzozowska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30913 )
Array ( [docId] => 30913 )