Przedłużenie terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy

Kategoria: PIT
Data: 31-01-2022 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało o projekcie nowelizacji ustawy o PIT. W noweli mają znaleźć się postanowienia rozporządzenia ministra finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów.

Od 8 stycznia 2022 r. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2022 r. (Dz.U. 2022 poz. 28).

Zgodnie z nim wysokość zaliczek, u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny przychód do 12.800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 r.

Stąd, jeżeli pracownik za styczeń otrzymał niższe wynagrodzenie, to pracodawca powinien niezwłocznie mu wypłacić wyrównanie.

W związku z problemami w naliczaniu wynagrodzeń i nieprzychylnymi opiniami wyrażanymi przez ekspertów resort finansów zadecydował o przeniesieniu postanowień zawartych w rozporządzeniu z 7 stycznia 2022 r. do ustawy o PIT. Taki stan rzeczy zapewni ochronę dla pracowników i jak wyraził się resort finansów będzie odpowiedzią na rozbieżne głosy dotyczące powinności stosowania rozporządzenia.

Ważne: Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, oświadczenie o nieodraczanie podatku PIT, a tym samym o naliczanie i pobór zaliczek wyłącznie według Nowego Ładu, będzie mógł złożyć każdy pracownik, bez względu czy ma, czy też nie, złożony PIT-2.

Źródło: projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

oprac.red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41356 )
Array ( [docId] => 41356 )