Rezydencja podatkowa ustalana przez oświadczenie

Kategoria: PIT
Data: 12-04-2022 r.

Ministerstwo finansów poinformowało, że obywatel Ukrainy będzie uznany za rezydenta podatkowego tylko na podstawie własnego oświadczenia. Oświadczenie może być złożone jedynie pracodawcy. 

Wyjaśnienia ministerstwa są odpowiedzią na liczne wątpliwości pojawiające się w związku z sytuacją migracyjną. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa w art. 3, , że nieograniczonemu obowiązkowi podatkowego na terenie Polski podlega osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce. A w przypadku osoby fizycznej - to w Polsce posiada centrum interesów osobistych lub gospodarczych. 

Centrum interesów osobistych

Literatura przedmiotu wiele uwagi poświęciła pojęciu centrum interesów osobistych. Zaznaczane jest wielokrotnie, że chodzi nie tylko o faktyczne przebywanie w danym miejscu, lecz także więzi rodzinne czy społeczne oraz jej aktywność m.in kulturalną. Innym kryterium jest miejsce prowadzenia działalności zarobkowej. Biorąc pod uwagę te zapisy, trudno byłoby jednoznacznie stwierdzić, że obywatel Ukrainy, który przekroczył polską granicę w związku z działaniami wojennymi na terenie jego kraju, z dnia na dzień przerzucił swoje centrum interesów osobistych do Polski. Stąd właśnie potrzeba wyjaśnień Ministerstwa. 

Oświadczenie wystarczy do uznania rezydencji

Rezydencja podatkowa to miejsce zamieszkania dla celów podatkowych. Posiadanie rezydencji podatkowej w Polsce jest związane z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym na terenie naszego kraju, o którym wspomnieliśmy już wcześniej. 

Nowe zasady ustalania rezydencji podatkowej będą obowiązywały obywateli Ukrainy. Fakt przeniesienia na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych dokumentować może jedynie oświadczenie złożone pracodawcy lub innemu podatnikowi. Takie oświadczenie będzie skutkowało uznaniem uchodźcy za polskiego rezydenta podatkowego od pierwszego dnia przybycia do Polski. 

Ważne: Pracodawca zwolniony jest z obowiązku badania prawdziwości tego oświadczenia. 

Może jednak to zrobić, jeśli dokumenty które już posiada świadczą o tym, że jednak zawarte w oświadczeniu informacje nie są prawdziwe. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
Artykuł "Rezydencja podatkowa" Jacek Bajson i Tomasz Kret, Przegląd Podatkowy nr. 1 z 2008 r. 

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41628 )
Array ( [docId] => 41628 )