Rezygnacja z autorskich kosztów uzyskania przychodu

Kategoria: PIT
Data: 16-01-2023 r.

Niektórzy podatnicy mogą stosować wyższe koszty uzyskania przychodów. Często mówi o się o nich tzw. koszty autorskie. Oznacza to, że podczas obliczania zaliczek na podatek dochodowy płatnik stosuje koszty uzyskania przychodów w wysokości 50%. Spójrzmy kogo dotyczy taka możliwość i co zrobić, jeśli podatnik nie chce z takiego rozwiązania skorzystać. 

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, 50% koszty uzyskania przychodów mogą być wykorzystywane w przypadku:

  • zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności do: wzoru zdobniczego, znaku towarowego, wzoru przemysłowego, wzoru użytkowego, wynalazku, topografii układu scalonego
  • opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wzoru zdobniczego, znaku towarowego, wzoru przemysłowego, wzoru użytkowego, wynalazku, topografii układu scalonego, jeśli opłata jest otrzymana w pierwszym roku trwania licencji i dotyczy pierwszej jednostki z którą umowę zawarto
  • opłaty z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych bądź rozporządzania przez nich tymi prawami. W tym przypadku w odniesieniu do definicji praw autorskich trzeba sięgnąć po przepisy innej ustawy. 

Podwyższone koszty uzyskania przychodu są obliczane od przychodu pomniejszonego o potrącone składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie chorobowe. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymieniają także dziedziny, w których koszty mogą być zastosowane. Katalog można odnaleźć w art. 22 ust. 9b a w nim wymieniono m.in.:

  • działalność publicystyczną,
  • produkcję audialną i audiowizualną,
  • aktorstwo, działalność estradową, taneczną, cyrkową,
  • dyrygenturę, wokalistykę i instrumentalistykę,
  • działalność twórczą w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa

Ważne: Łączne koszty uzyskania przychodów z tytułu wskazanych działalności nie mogą przekroczyć 120 tys. zł. 

Podatnik, który ma prawo korzystać z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów może z tego prawa zrezygnować. Konieczne jest wówczas złożenie wniosku płatnikowi.

Jednak warto pamiętać, że rezygnacja ze stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu w trakcie roku nie pozbawia podatnika prawa do zastosowania ich w zeznaniu rocznym. 

Ważne: Podatnik może korzystać zarówno z ulgi dla młodych jak i prawa do 50% kosztów uzyskania przychodów. Oczywiście przed nawiasem należy wspomnieć, że musi spełniać warunki do skorzystania z tych ulg. Koszty uzyskania przychodu ustalane na poziomie 50% mają zastosowanie tylko do tej części przychodów, która podlega opodatkowaniu. 

Jeśli jeden podatnik korzysta zarówno z ulgi dla młodych jak i z 50% kosztów uzyskania przychodów, to trzeba pamiętać że ich suma nie może przekroczyć w roku podatkowym 120 tys. zł. 

Źródło:

Informacja opublikowana w objaśnieniach podatkowych Ministerstwa Finansów dotyczących oświadczeń i wniosków mających wpływ na podatek dochodowy od osób fizycznych na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42585 )
Array ( [docId] => 42585 )