Rozliczenie podatku przez emerytów i rencistów

Kategoria: PIT
Data: 10-01-2023 r.

Przepisy prawa podatkowego nie są przesadnie intuicyjne. Wiele osób ma problem z prawidłowym dokonaniem rozliczeń. Szczególną grupą, są emeryci i renciści, którzy rozliczają się samodzielnie. Aby ułatwić im przejście przez ten proces, resort finansów przygotował wyjaśnienia podatkowe. 

Przejdźmy przez rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych krok po kroku. Zacznijmy od dokumentów otrzymanych od organu rentowego. Najpopularniejszymi organami rentowymi są Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Przekazują one podatnikowi:
- PIT-40A/PIT-11A – takie dokumenty otrzymują emeryci, renciści, osoby korzystające z zasiłku z ubezpieczenia społecznego, np. zasiłku macierzyńskiego
- PIT-11 – dostarczane jest osobom otrzymującym świadczenia po osobie zmarłej (zobacz więcej: Świadczenie po osobie zmarłej w rocznym zeznaniu podatkowym )

W tym roku czas na złożenie rocznego zeznania podatkowego mija 2 maja 2023 r. 

PIT-40A

Dokument PIT-40A jest rocznym rozliczeniem przychodu i obliczeniem podatku dla osób, które pobierają emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę socjalną. Organ rentowy przesyła ten dokument do urzędu skarbowego do końca stycznia. Natomiast podatnik otrzyma je do końca lutego. 

Ważne: Jeśli podatnik otrzymuje tylko jeden PIT-40A to oznacza, że ich podatek został już całkowicie rozliczony i nie muszą podejmować żadnych czynności w związku z rozliczeniem. 

PIT-40A jest jednocześnie rocznym rozliczeniem podatkowym po spełnieniu dodatkowych warunków:
a) dochody podatnika pochodzą wyłącznie od jednego organu rentowego
b) podatnik nie rozlicza się wspólnie z małżonkiem ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko
c) nie korzysta z ulg i odliczeń podatkowych. 

Po spełnieniu wskazanych warunków nie ma konieczności wypełniania zeznania podatkowego PIT-37. 

W innym przypadku otrzymany PIT-40A jest jedynie podstawą do wypełnienia deklaracji PIT-37. Trzeba w nim wskazać odliczenia podatkowe, ulgi, a także numer KRS Organizacji Pożytku Publicznego, której w tym roku można przekazać 1,5% podatku. 

Może się zdarzyć, że podatnik otrzyma jeden dokument PIT-40A, nie ma żadnych ulg i odliczeń, czyli nie ma też konieczności wypełniania dokumentu PIT-37, jednak chciałby skorzystać z możliwości przekazania 1,5% na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. 

Rozwiązaniem jest złożenie oświadczenia PIT-OP w terminie do 30 kwietnia (w tym roku do 2 maja), w którym podatnik wpisze informacje na temat OPP, której urząd skarbowy ma przekazać 1,5% należnego podatku. 

Ważne: Jeśli w minionym roku podatnik wskazał organizację pożytku publicznego w swoim rozliczeniu rocznym, to nawet jeśli w tym roku nie złoży PIT-OP, to urząd skarbowy przekaże wskazany przepisami procent podatku należnego na rzecz tej organizacji. 

Wolę przekazywania swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego można także wycofać. Służy do tego część D w formularzu PIT-OP

PIT-11A

Informacja PIT-11A dotyczy dochodów otrzymanych od organu rentowego, takich jak emerytura, renta, zaliczka oraz składka zdrowotna płacona przez organ rentowy do NFZ. Organ rentowy przesyła ten dokument do urzędu skarbowego w terminie do końca stycznia 2023 r., natomiast do podatnika do końca lutego 2023. 

Po otrzymaniu informacji PIT-11A podatnik może absolutnie nic nie robić. W takim przypadku urząd skarbowy sam zaakceptuje przygotowaną na podstawie PIT-11A deklarację - PIT-37. 

Podatnik ma jednak szansę wprowadzić zmiany w przygotowanym przez US druku PIT-37 za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, a następnie samodzielnie złożyć zeznanie roczne. 

Ważne: Samodzielne złożenie PIT-37 jest wymagane gdy podatnik:
- rozlicza się wspólnie z małżonkiem
- rozlicza się jako osoba samotnie wychowująca dziecko
- korzysta z ulg i odliczeń (np. ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej, odliczenia darowizny, ulgi termomodernizacyjnej, na IKZE)
- chce przekazać 1,5% należnego podatku na rzecz OPP innej niż w zeszłym roku. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42560 )
Array ( [docId] => 42560 )