Sejm przyjął zmiany w Polskim Ładzie - będzie 12% PIT

Kategoria: PIT
Data: 12-05-2022 r.

Coraz bliżej nam do podatkowej rewolucji w trakcie roku. Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez Sejm 12 maja 2022 r. 

Za zmianami głosowało 246 posłów, przeciw 40, wstrzymało się od głosu 170 posłów. Ustawa trafiła do Senatu. Wszystko zdaje się dziać w przyspieszonym tempie, bo zaplanowano, że przepisy wejdą w życie jeszcze 1 lipca. 

Podstawowe zmiany, które przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw dotyczą skali podatkowej - osoby które nie przekroczyły pierwszego progu podatkowego zapłacą 12% PIT zamiast 17%.  

Ważne: Zmiany mają wejść 1 lipca 2022 r. ale mają mieć zastosowanie do rozliczenia za cały rok 2022. 

Drugi próg podatkowy zostanie na poziomie 120 tys. zł. Ulga dla klasy średniej zostanie zlikwidowane, choć będzie można z niej skorzystać, jeśli okaże się to korzystniejszym rozwiązaniem dla podatnika. 

Przywrócono rozliczenie wspólnie z dzieckiem dla samotnych rodziców. 

Nowelizacja wprowadzi jednolite terminy rozliczeń PIT dla deklaracji: PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-28, PIT-28S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, PIT-38. Wszystkie będzie trzeba złożyć do 30 kwietnia.

Zmieniono zapis dotyczący ulgi na zabytki - obejmie już tylko remonty. 

Kwota wolna została utrzymana na poziomie 30 tys. zł. 

Podatnicy rozliczający się liniowo i na ryczałcie będą mogli zmienić formę opodatkowania na skalę podatkową. Będzie się to jednak wiązało z przygotowaniem odpowiedniej księgowości. Mogą też wybrać rozwiązanie, zgodnie z którym zmiana obejmie jedynie pół roku - więc w 2022 r. w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca będą się rozliczać ryczałtem, a później zgodnie ze skalą. W 2023 r. złożą zatem dwie deklaracje PIT: Pit-28 i PIT-36. 

Prace w sejmie dotyczyły także poprawek odnoszących się do wyrównania wpływów organizacji pożytku publicznego, w związku z obniżeniem skali. Przewiduje się, że 1% podatku dla OPP przekazywany w 2023 r. będzie mniejszy. Ma to być wyrównane

W przyjętym projekcie znajduje się także zapis zwiększający wartość umów, które muszą być wpisane do prowadzonego przez partie polityczne rejestru umów. Dotychczas była to kwota 1500 zł bez VAT, po zmianach będzie to kwota 5000 zł. 

Źródło:

 Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw wraz z uzasadnieniem - orka.sejm.gov.pl
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41795 )
Array ( [docId] => 41795 )