Skutki podatkowe sprzedaży poleasingowego samochodu

Kategoria: PIT
Data: 25-07-2022 r.

Polski Ład wprowadził spore zamieszanie w rozliczeniu leasingu operacyjnego. Stąd też wątpliwości podatników w jaki sposób mają traktować dochód ze sprzedaży wykupionych samochodów poleasingowych. Co sądzi na ten temat Dyrektor KAS? 

Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej analizował sytuację podatniczki, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarła umowę leasingu na samochód osobowy. Po trzech latach zamknęła działalność gospodarczą, a samochód przeszedł do majątku prywatnego. Nie był ujmowany w żadnych kosztach jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Po kolejnych 10 miesiącach, w maju 2022 r. podatniczka wykupiła samochód z leasingu i miało to formę wykupu na osobę prywatną. Planowana sprzedaż samochodu następuje równo rok od pierwszego dnia miesiąca następującego po wycofaniu samochodu z działalności. Raty leasingowe były zaliczane do kosztów uzyskania przychodu w działalności w trakcie jej trwania.

Jakie skutki podatkowe będzie miała w takim przypadku sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego? 

Nowe regulacje podatkowe

Przychodem z działalności gospodarczej są również: przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, na podstawie umowy leasingu operacyjnego, o której mowa w art. 23b ust. 1 

Przepis ten ma zastosowanie do składników majątku nabytych po 31 grudnia 2021 r. W omawianej sprawie podatniczka zaplanowała sprzedać samochód wykupiony z leasingu operacyjnego w maju 2022 r. 

Dochód z działalności

Podatniczka chce sprzedać samochód osobowy wykupiony z leasingu, który był wykorzystywany do działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego określonej w art. 23c ust. 1 ustawy o PIT. Jego wykup nastąpił w maju 2022 r. a sprzedaż jest zaplanowana na wrzesień 2022 r. Sprzedaż ma być dokonana przed upływem 6 lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym samochód ten został wycofany z działalności gospodarczej, zatem przychód uzyskany z tej sprzedaży będzie stanowił przychód z działalności gospodarczej, który podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z formą opodatkowania działalności gospodarczej zgłoszoną przez podatniczkę. Data wykupu samochodu z leasingu operacyjnego ma istotne znaczenie dla sprawy. 

Źródło:

Interpretacja indywidualna z 20 lipca 2022 r. - sygn. 0114-KDIP3-2.4011.535.2022.2.MJ - opublikowana 22 lipca 2022 r. na oficjalnym portalu Systemu Informacji Celono-Skarbowej EUREKA - portal eureka.mf.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42044 )
Array ( [docId] => 42044 )