Spadkobiercy także z ulgą termomodernizacyjną

Kategoria: PIT
Data: 03-08-2022 r.

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że ulga termomodernizacyjna nie przechodzi na spadkobierców, ściśle wiążąc prawo do skorzystania z niej, z odbiorcą faktury. Nie zgadza się z tym RPO, a resort finansów podzielił jego zdanie. Będą odpowiednie wyjaśnienia dla organów KAS. 

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w sprawie spadkobierców, którzy nie mogą korzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Swoistego rodzaju punktem wyjścia była sprawa kobiety, która wspólnie z matką ponosiła wydatki na panele fotowoltaiczne, przy czym to dane matki pojawiły się na fakturze za ich montaż. Organy podatkowe uznały, że w takim przypadku - po śmierci matki - kobieta nie może skorzystać z ulgi. 

 

Więcej o perypetiach związanych z prawem do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej pisaliśmy w artykule Termomodernizacja - skarbówka kontra spadkobiercy https://www.experto24.pl/podatki/pit/termomodernizacja-skarbowka-kontra-spadkobiercy.html?cid=K000KN

KAS nie była przekonana do stosowania zasad sukcesji podatkowej w takim przypadku, choć zarówno sądu powszechne jak i Trybunał Konstytucyjny, jasno zaznaczają, że następstwo prawne powinno obejmować wszystkie sytuacje korzystne dla podatnika, a obowiązki podatkowe nie są związane z podatnikiem jako takim, tylko z jego majątkiem. A jako że majątek przechodzi na spadkobiercę, to także ulgi podatkowe powinny go dotyczyć. Ostatecznie Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w tej sprawie w resorcie finansów. 

Generalna sukcesja podatkowa

Zgodnie z art. 97  § 1 Ordynacji podatkowej obowiązuje zasada tzw. sukcesji generalnej majątkowych praw i obowiązków spadkobierców podatnika. Spadkobierca przejmuje więc nie tylko obowiązki, lecz także prawa spadkodawcy. Wyjątki od tej zasady dotyczący praw niemajątkowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą a także obowiązków związanych z pełnieniem funkcji płatnika. 

Ważne: Spadkobiercy dziedziczą prawa i obowiązki wynikające z decyzji wydanych na podstawie prawa podatkowego. 

Zgodnie z orzecznictwem sukcesja dotyczy takich praw, które przed śmiercią spadkodawcy wpływały na jego sytuację ekonomiczną. Przede wszystkim odnosi się to do zmniejszenia czy wręcz wyeliminowania obciążenia podatkowego. Doskonałym przykładem są właśnie ulgi i zwolnienia podatkowe. 

Ulga termomodernizacyjna

Resort finansów zaznacza, że w jego ocenie ulgę termomodernizacyjną należy zaliczyć do praw majątkowych przewidzianych w przepisach podatkowych. Co za tym idzie, prawo do tej ulgi, określonej w art. w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma wymiar majątkowy, a więc co do zasady może podlegać przejęciu na podstawie art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej. 

Minister Finansów deklaruje, że organy Krajowej Administracji Skarbowej otrzymają odpowiednie wyjaśnienia, aby uniknąć niekorzystnych rozstrzygnięć dla podatników. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42075 )
Array ( [docId] => 42075 )