Szczepienia pracowników kosztem podatkowym firmy

Kategoria: PIT
Data: 03-12-2012 r.

Pracodawcy coraz częściej w sezonie tzw. grypowym decydują się na szczepienia dla pracowników, które można zaliczyć do kosztów podatkowych. Szczepienia przeciw grypie nie korzystają ze zwolnienia podatkowego, gdyż nie są obowiązkowymi świadczeniami medycznymi.

Szczepienie pracownika przychodem ze stosunku pracy

Zakupienie szczepionek przez pracodawcę, powoduje że pracownik otrzymuje nieodpłatne świadczenie, które w ustawy PIT stanowi przychód ze stosunku pracy.

Szczepionki dla pracowników placówek medycznych zwolnione z podatku

Jednak już w placówkach medycznych, gdzie pracownicy są bezpośrednio narażeni na zarażenie nie będzie to stanowiło dla nich przychodu. Wówczas zastosowanie mają przepisy rozporządzenia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy. A zatem w takich przypadkach zakup szczepionek dla pracowników jest zwolniony z podatku dochodowego.

Wydatki na szczepienia można zaliczyć w koszty

Szczepienia dla pracowników mają zmniejszyć ich nieobecność w pracy z powodu zachorowań na grypę. Obecność pracowników na stanowiskach pracy ma natomiast niezaprzeczalne przełożenie na prawidłowe i sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstw, co ma pośredni wpływ na osiągane przychody. Stąd też wydatek na zakup szczepionek przeciw grypie może być zaliczony do kosztów podatkowych pracodawcy w dacie jego poniesienia.

Potwierdzają to interpretacje organów podatkowych, m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 19 lutego 2009 r. (nr ITPB3/423-697/08/AW).

Podstawa prawna:

  • art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. nr 81, poz. 716 ze zm.) - rozporządzenie w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy.

Autor: Katarzyna Borkowska

Opracowanie redakcyjne: Lidia Pogodzińska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30920 )
Array ( [docId] => 30920 )

Array ( [docId] => 30920 )