Szykują się zmiany w ulgach podatkowych

Kategoria: PIT
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 19-06-2012 r.

Zmiany w uldze prorodzinnej, likwidacja ulgi internetowej oraz limit dla twórców i artystów to zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, które w ubiegłym roku zapowiedział premier. Zmiany te mają jednak wejść w życie już 1 stycznia 2013 r. Sprawdź, co się zmieni.

Zmiany dla twórców i artystów

Obecnie twórcy i artyści korzystają z przywileju z tytułu korzystania z praw autorskich i z praw pokrewnych – przysługują im 50% koszty uzyskanego przychodu, które oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.

Proponowana zmiana wprowadza limit roczny do wysokości ½ podstawy obliczenia podatku określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej.

Koniec ulgi na Internet

Kolejną projektowaną zmianą jest uchylenie możliwości skorzystania z tzw. ulgi na Internet, tj. z możliwości odliczenia od dochodu kosztów związanych z korzystaniem z Internetu.

 

Kto skorzysta z ulgi na dzieci

Zmienią się również zasady korzystania z tzw. ulgi na dzieci. W przypadku posiadania jednego dziecka z tej ulgi będzie mógł skorzystać jedynie ten, którego dochody jako podatnika lub dochody podatników pozostających przez cały rok w związku małżeńskim nie przekroczyły w danym roku podatkowym kwoty podstawy obliczenia podatku określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej. Zmiana ta oznacza, że rodziny, których dochód przekroczy ustalony limit, a mają tylko jedno dziecko, stracą prawo do ulgi prorodzinnej.

Nie zmieni się sytuacja podatników mających dwoje dzieci – nadal będą mieli prawo do ulgi bez względu na wysokość dochodów, natomiast na zmianie skorzystają podatnicy z tzw. rodzin wielodzietnych – zwiększy się ulga na trzecie i każde kolejne dziecko o 50%.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30851 )
Array ( [docId] => 30851 )