Udział pracownika w spotkaniu świątecznym podlega opodatkowaniu

Kategoria: PIT
Data: 27-11-2012 r.

Wiele firm planuje zorganizować dla swoich pracowników spotkania świąteczne. Należy przy tym pamiętać, że u pracownika, który uczestniczy w takim spotkaniu, generuje ono przychód. Kiedy tego rodzaju przychód pracownika podlega opodatkowaniu?

Zdaniem organów podatkowych, w każdym przypadku, gdy pracownik uzyska realną korzyść, trzeba zwiększyć jego przychód, z wyjątkiem świadczeń objętych zwolnieniami przedmiotowymi wymienionymi w ustawie o PIT. Do świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych na rzecz pracownika związanych ze stosunkiem pracy zalicza się spotkania o charakterze imprez integracyjnych, okolicznościowych lub dla dzieci. Jeżeli zatem takie świadczenia zakupił pracodawca, to ich wartość pieniężną ustala się według cen zakupu.

W praktyce bardzo często koszty organizacji spotkań integracyjnych ponoszone przez firmę mają charakter ryczałtowy (czyli niezależny od liczby uczestników bądź od ich faktycznego udziału w imprezie). Ponadto firma nie jest w stanie określić faktycznej liczby osób przybywających na takie spotkania, gdyż nie ma listy obecności. Często nawet nie można precyzyjnie określić liczby osób zaproszonych (np. gdy zaproszenie wywieszone jest na tablicy ogłoszeń w zakładzie pracy).

Mimo to organy podatkowe uważają, że argument o niemożliwości przypisania przychodu dla poszczególnych pracowników ze względu na opłacanie organizowanych imprez ryczałtowo jest nietrafny. Twierdzą, że trudno wyobrazić sobie sytuację, w której organizując imprezę integracyjną czy też okolicznościową pracodawca nie kalkuluje kosztu jednostkowego.

Zatem w sytuacji, gdy pracodawca zorganizuje spotkanie o charakterze integracyjnym lub okolicznościowym w którym udział będą brali pracownicy i poniesie wszystkie koszty związane ze zorganizowaniem tego spotkania, to powinien ustalić wartość nieodpłatnego świadczenia dla każdej uprawnionej osoby, która weźmie w niej udział.

Samo skorzystanie z danego świadczenia przez uprawnionego pracownika (wzięcie udziału w zorganizowanym spotkaniu), skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu. Dlatego w przypadku uczestnictwa pracowników w imprezach integracyjnych lub okolicznościowych, firma zobowiązana jest przypisać im przychód ze stosunku pracy i od łącznego dochodu z tytułu wypłaconego wynagrodzenia w danym miesiącu obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.

Wyrok NSA

Ewentualne trudności towarzyszące indywidualizacji świadczeń na rzecz poszczególnych pracowników mają charakter drugorzędny i nie mogą wpływać na byt i zakres obowiązku podatkowego.

Wyrok NSA z 3 czerwca 1998 r., sygn. akt I SA/Ka 1719/96

W innym wyroku NSA uznał, że otrzymanym nieodpłatnym świadczeniem jest już możliwość skorzystania przez pracownika z usług zakupionych przez pracodawcę (wyrok NSA z 17 stycznia 2012 r.. sygn. akt II FSK 274/11). Jak jednak stwierdzono w komunikacie Ministerstwa Finansów wydanym 7 marca 2012 r., samo zaproszenie pracownika do udziału w imprezie integracyjnej jeszcze nie powoduje, że powstaje u niego przychód. Według ministerstwa, o powstaniu przychodu można mówić tylko wtedy, gdy pracownik weźmie udział w takiej imprezie nie ponosząc z tego tytułu kosztów.

Przychód pracownika może być zwolniony z opodatkowania

Zwolnienie od podatku świadczeń otrzymanych przez pracowników, możliwe jest, jeżeli są spełnione łącznie trzy warunki. Po pierwsze, świadczenie ma charakter rzeczowy lub pieniężny. Po drugie, źródłem finansowania są w całości środki z ZFŚS lub funduszy związków zawodowych. Po trzecie, w roku podatkowym nie może być przekroczony limit 380 zł.

Krzysztof Tomaszewski

Opracowanie redakcyjne: Katarzyna Brzozowska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30916 )
Array ( [docId] => 30916 )