Ulga dla frankowiczów do końca 2024

Kategoria: PIT
Data: 03-01-2023 r.

Osoby, które wzięły kredyt mieszkaniowe we frankach szwajcarskich przez kolejne dwa lata mogą korzystać z ulgi podatkowej. Rozporządzenie zwalniające kredytobiorców z podatku dochodowego w zakresie części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym będzie obowiązywało do końca 2024 r. 

Rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe obowiązywało do 31 grudnia 2022 r. Istota zawartych w nim regulacji dotyczyła odstąpienia od poboru podatku od umorzonej kwoty wierzytelności z tytułu kredytu hipotecznego zaciągniętego w obcej walucie, jeśli to umorzenie nastąpiło na podstawie ugody z kredytobiorcą. Podatek nie był pobierany także od świadczeń, które osoba fizyczna otrzymała w związku z ujemnym oprocentowaniem. 

Ważne: Tzw. ulga dla frankowiczów, zarówno w zakresie podatku PIT jak i podatku CIT będzie obowiązywała w dotychczasowym kształcie do końca 2024 r. 

Zwolnienia w PIT

Minister finansów przypomniała, że bez tego przepisu umorzoną część kwoty kredytu należy opodatkować, ponieważ jest ona przychodem podatkowym. Jednak resort - jak podkreśliła minister - wyszedł naprzeciw oczekiwaniom frankowiczów, dostrzegając dalszą potrzebę wsparcia klientów z kredytami walutowymi i przedłużył obowiązujące do końca 2022 r. rozporządzenie na kolejne dwa lata. Ma to polepszyć sytuację, w jakiej znaleźli się kredytobiorcy walutowi. 

Ważne: Ulga podatkowa w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy:
kwoty umorzonej wierzytelności z tytułu walutowego kredytu hipotecznego, gdy umorzenie dokonano na podstawie ugody
świadczeń, które osoba fizyczna otrzymała z tytułu kredytu mieszkaniowego, w związku z ujemnym oprocentowaniem

Ulga podatkowa w CIT

Przepisy rozporządzenia odnoszą się również do zaniechania poboru podatku dochodowego od osób prawnych w przypadku kredytodawców. Zwolnienie odnosi się do dochodów odpowiadających równowartości umorzonych wierzytelności z tytułu kredytów – w takiej samej części, w jakiej następuje zaniechanie poboru PIT.

Dokumenty podatkowe

Ministerstwo finansów przypomina, że bank nie ma obowiązku sporządzania i przekazywania kredytobiorcy rocznej informacji PIT-11 z tytułu umorzonej części kredytu. Kwota ta nie będzie także uwzględniona w rocznym zeznaniu podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z generalną zasadą, podatnicy nie wykazują w deklaracjach dochodów zwolnionych. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42540 )
Array ( [docId] => 42540 )