Ulga na powrót - ulga podatkowa dla wracających z emigracji

Kategoria: PIT
Data: 09-04-2022 r.

Aby dać Polakom pracującym za granicą, dodatkową motywację do powrotu do kraju, stworzono dla nich ulgę podatkową. Jest to tzw. ulga na powrót. Osoba wracająca z emigracji, przez 4 lata nie zapłaci podatku. 

Ulga na powrót to zwolnienie z podatku dochodowego przychodów, które zostały osiągnięte w ciągu czterech lat z rzędu. Mogą z niej skorzystać osoby, które przeniosły się na terytorium Polski po 31 grudnia 2021 r.  Nie jest to jedyny warunek, który upoważnia do skorzystania z ulgi.

Dla kogo jest ulga na powrót?

 

Jak sama nazwa wskazuje, ulga jest dedykowana osobom, które wracają do Polski. Przeniesienie miejsca zamieszkania na terytorium Polski musi nastąpić po 31 grudnia 2021. Od tego momentu dana osoba musi także podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Tym samym, musi stać się polskim rezydentem podatkowym, a co za tym idzie, ulga będzie dotyczyła jedynie tych osób, które faktycznie chcą się na stałe przenieść do Polski. 

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł tych przychodów. To właśnie określane jest mianem nieograniczonego obowiązku podatkowego zdefiniowanego w art. 3 ust. 1 ustawy o PIT. Certyfikatem rezydencji jest natomiast - zgodnie z art. 5 ust. 21 ustawy o PIT, zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika dla celów podatkowych, wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym mieszka podatnik. 

Osoba chcąca skorzystać z ulgi na powrót nie mogła mieszkać w Polsce w ciągu 3 pełnych lat kalendarzowych poprzedzających jej przyjazd, ani też od początku roku do momentu jej przyjazdu. 

Ponadto musi też posiadać: polskie obywatelstwo, Kartę Polaka lub obywatelstwo innego państwa UE albo należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej.

Wyjątek dotyczy osób, które nieprzerwanie zamieszkiwały w: państwie członkowskim UE lub państwem państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Konfederacji Szwajcarskiej, Australii, Republice Chile, Państwie Izrael, Japonii, Kanadzie, Meksykańskich Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Republice Korei, Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub Stanach Zjednoczonych Ameryki nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, a wcześniej przez co najmniej 5 lat na terytorium Polski. 

Aby skorzystać z ulgi na powrót trzeba mieć certyfikat rezydencji albo inny dokument, który będzie mógł udokumentować miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w czasie niezbędnym do skorzystania z ulgi. 

Kiedy stosować ulgę? 

Ulga na powrót to zwolnienie z podatku przychodów osiągniętych w czterech kolejno następujących po sobie latach podatkowych. Osoba, która wróciła do Polski sama zdecyduje, czy skorzysta z ulgi w roku powrotu, czy od kolejnego roku. 

Generalnie można ją stosować w trakcie roku podatkowego, jednak ostateczne jej rozliczenie nastąpi w zeznaniu rocznym PIT. 

Jeśli przychody w Polsce są osiągane na podstawie stosunku pracy lub umowy zlecenia z firmą - płatnik koniecznie musi otrzymać stosowną informację o tym, że jego pracownik (zleceniobiorca) korzysta z ulgi. Należy to zgłosić w odpowiednim oświadczeniu.

Ważne: Ulga zostanie zastosowana najpóźniej w miesiącu następującym po miesiącu w którym złożono oświadczenie. 

Nie ma żadnego urzędowego wzoru tego oświadczenia. Wymaga się jedynie złożenia takiego oświadczenia na piśmie. Musi ono zawierać informację, o tym, że dana osoba spełnia warunki do zastosowania ulgi, określenie okresu w którym korzystanie z ulgi ma nastąpić i momentu jej zakończenia. 

Oświadczenie musi także zawierać klauzulę o treści: „Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Zastępuje ona informację o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. 

Ważne: Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. 

Pracownik ma także obowiązek poinformować płatnika o tym, że przestał spełniać warunki do skorzystania  z ulgi. Np. przekroczył kwotowy limit zwolnienia.

Przychody objęte ulgą

Zwolnienie jest ograniczone kwotowo. Ze zwolnienia korzysta kwota przychodu, która nie przekracza 85 528 zł rocznie. Po przekroczeniu tego limitu, będzie można skorzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł, jeśli dana osoba rozlicza się zgodnie ze skalą podatkową. 

Podatku nie zapłaci jedynie osoba osiągająca przychód z enumeratywnie wymienionych źródeł. Są to: praca na etacie, umowy zlecenia, działalność gospodarcza rozliczana zarówno według skali podatkowej, jak i 19% podatkiem liniowym, 5% tzw. IP Box oraz ryczałtem ewidencjonowanym. 

Ulga na powrót nie ma zastosowania do umów o dzieło, umów z praw autorskich (chyba że są one w ramach umowy o pracę). Nie obejmuje również zasiłków z ubezpieczenia społecznego (m.in. zasiłków chorobowych), ani przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Siłą rzeczy nie można jej również zastosować w przypadku przychodów zwolnionych z podatku dochodowego na podstawie innych przepisów oraz takich od których na mocy rozporządzenia zaniechano pobierania podatku. 

Ulga na powrót

przysługuje od dochodu z:

nie przysługuje od:

pracy na etacie,

przychodu z umowy o dzieło

umowy zlecenia zawartej z firmą

zasiłków z ubezpieczenia społecznego

działalności gospodarczej rozliczanej według:
- skali podatkowej,
- 19% stawki podatku liniowego,
- 5% stawki tzw. IP Box,
- ryczałtu ewidencjonowanego.

przychodu opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym

 

przychodów zwolnionych z podatku dochodowego na podstawie odrębnych przepisów

 

przychodów od których na mocy rozporządzenia zaniechano pobierania podatku. 

 Tabela 1. Stosowanie ulgi na powrót wobec konkretnych rodzajów przychodów

Źródło:

Poradnik opublikowany na oficjalnym portalu podatkowym Ministerstwa Finansów - podatki.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41636 )
Array ( [docId] => 41636 )