Urząd Skarbowy sam zastosuje ulgę dla klasy średniej

Kategoria: PIT
Data: 27-12-2022 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało na swojej stronie internetowej, że w przypadku gdy ulga dla klasy średniej okaże się korzystniejsza, niż rozliczenie wynikające z tzw. Niskich Podatków - podatnik otrzyma z Urzędu Skarbowego zwrot w wysokości różnicy. 

Od 15 lutego do 2 maja można składać zeznania podatkowe PIT-36 oraz PIT-37. Podatek dochodowy można rozliczać indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, a także skorzystać z rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dzieci. W 2023 r. można skorzystać z rozliczenia określonych dochodów w usłudze Twój e-PIT. 

Ważne: Zeznania PIT-37 niezmienione przez podatnika będą automatycznie zaakceptowanie 2 maja 2023 r. Podatnicy nie muszą nic robić. 

W dniu 1 lipca 2022 r. została uchylona ulga dla klasy średniej i podatnik nie będzie jej uwzględniał w rozliczeniu roku. Zgodnie z obowiązującymi zasadami podatek oblicza się od całości rocznych dochodów według skali podatkowej wynoszącej 12%, kwotą wolną od podatku w wysokości 30 tys. zł oraz z progiem dochodowym wynoszącym 120 tys. zł. Po przekroczeniu tej kwoty, nadwyżka będzie opodatkowana 32% podatku. 

Jeśli okaże się jednak, że korzystniejszym rozliczeniem dla podatnika byłaby ulga dla klasy średniej - resort podaje, że mogłoby to dotyczyć 0,1% osób - będzie można z niej skorzystać. Jednak nie ma potrzeby rozliczania podatku także z uwzględnieniem ulgi. Naczelnik urzędu skarbowego obliczy hipotetyczny podatek należny z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej, jeśli:

  • przychody wykazane w zeznaniu będą wynosiły od 68 412 do 133 692 zł
  • składane zeznanie do PIt-36 lub PIT-37
  • źródłem osiągniętych przychodów jest stosunek służbowy, stosunek pracy, pracy nakładczej, spółdzielczy stosunek pracy bądź też pozarolnicza działalność gospodarcza. 

Ważne: Podatnik nie musi samodzielnie wyliczać hipotetycznego podatku uwzględniającego ulgę dla klasy średniej. Będzie to zrobione automatycznie, z wykorzystaniem danych zawartych w deklaracji PIT, włącznie z zastosowanymi ulgami i preferencjami. 

Jeśli okaże się, że wyliczony w taki sposób podatek będzie niższy od wskazanego w zeznaniu podatkowym, otrzyma on informację o różnicy i o wysokości kwoty do zwrotu. Sam zwrot nastąpi w terminie 45 dni jeśli zeznanie będzie złożone elektroniczne. Jeśli podatnik wybierze formę papierową, zwrot będzie wypłacany w terminie 3 miesięcy. 

Resort zapowiedział także, że podatnik będzie mógł samodzielnie sprawdzić, czy korzystniejsze jest dla niego zastosowanie ulgi dla klasy średniej, dzięki kalkulatorowi umieszczonemu przez Ministerstwo Finansów na stronie podatki.gov.pl

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42513 )
Array ( [docId] => 42513 )