Wręczenie drobnych prezentów nie wymaga wystawienia informacji PIT-8C

Kategoria: PIT
Data: 19-02-2014 r.

Nieodpłatne przekazanie uczestnikom imprezy zorganizowanej przez gminę upominków o wartości nieprzekraczającej 200 zł, jest zwolnione z opodatkowania PIT. W takiej sytuacji nie ma obowiązku wystawienia informacji o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych.  

W czasie imprezy okolicznościowej, np. organizowanej wspólnie przez władze samorządu terytorialnego oraz lokalnych przedsiębiorców, często rozdawane lub losowane są uczestnikom upominki lub pamiątki. Nagrody tego typu mogą być sponsorowane a ich wartość nie powinna przekraczać kwoty 200 zł, jeżeli podatnik nie chce stać się płatnikiem podatku od osób fizycznych z tytułu przekazanych uczestnikom imprezy świadczeń rzeczowych.

Jeżeli bowiem wartość świadczenia mieści się w przedziale 20 – 200 zł, wówczas podlega ona zwolnieniu z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT. Zatem organizator imprezy nie będzie miał obowiązków płatnika z tytułu przekazywanych w ten sposób świadczeń.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT wolna od podatku dochodowego jest wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą - jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł. Trzeba pamiętać, że zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli świadczenie jest przekazywane pracownikowi świadczeniodawcy lub osobie pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym. Organizator imprezy nie będzie ponadto zobowiązany do wystawienia informacji PIT-8C.

Źródło: Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 6 czerwca 2013 r. , nr IPTPB1/415-151/13-5/MAP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33946 )
Array ( [docId] => 33946 )

Array ( [docId] => 33946 )