Wydatki na szkolenia dla przedsiębiorców z branży są dla firmy kosztem

Kategoria: PIT
Data: 19-02-2014 r.

Wydatki na nocleg i wyżywienie w czasie organizowanych szkoleń produktowych, biznesmen może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. A to dlatego, że celem takich spotkań jest podniesienie efektywności sprzedaży towarów produkowanych przez spółkę, a nie wyłącznie stworzenie dobrego wizerunku firmy, czy też wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami.  

 

Przedsiębiorcy, którzy organizują szkolenia instruktażowe dla swoich kontrahentów (najczęściej z tej samej branży) nie do końca są pewni czy koszty tych szkoleń mogą zaliczyć do kosztów podatkowych. Wydatki poniesione na zorganizowanie szkolenia związane są z noclegiem, poczęstunkiem oraz wyżywaniem w formie cateringu i mają związek z przeprowadzanymi szkoleniami produktowymi, których celem ma być podniesienie efektywności sprzedaży towarów produkowanych przez spółkę. Celem szkoleń nie jest wyłącznie stworzenie dobrego wizerunku firmy ani wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione nakłady i wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest poprawienie wyniku finansowego oraz osiągnięcie przychodu (z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT).

 

 

Wydatki na zakup żywności, napojów i usług gastronomicznych, wyłączone z kosztów uzyskania przychodów (na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT) to takie, których wyłącznym bądź dominującym celem jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, czy działalności, wykreowanie pozytywnych relacji z uczestnikami spotkań.

W konsekwencji koszty pobytu (noclegu), wyżywienia, poczęstunku w postaci: kawy, herbaty, ciastek, jak również wyżywienie dostarczane przez firmę cateringową, podawane podczas szkoleń dla przedsiębiorców i pracowników spółki nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów (na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT).

W przypadku wydatków noclegi i wyżywienie związane ze szkoleniami produktowymi dla kontrahentów z tej samej branży, uznaje się, że spełniają one przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Są poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, tym samym mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Źródło: interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 27 stycznia 2014 r., nr IPTPB3/423-461/13-2/PM

 

Źródło:
Sylwia Maliszewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33947 )
Array ( [docId] => 33947 )