Wydłużony termin wpłaty zaliczek na podatek dochodowy

Kategoria: PIT
Data: 09-03-2022 r.

Zmiany w podatku dochodowym dotyczą możliwości składania PIT 2 w dowolnym momencie roku. Możliwości skorzystania z kwoty wolnej została przewidziana także dla emerytów i rencistów. Zmieniają się też terminy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy. Nowe przepisy zatwierdził Prezydent.

Nowela została zatwierdzona przez Prezydenta 8 marca. W przyjętej ustawie zawarto także regulacje dotyczące wydłużenia terminów pobrania i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy. Przypomnijmy, że wcześniej było to określone jedynie w rozporządzeniu Ministra Finansów z 7 stycznia. Próba zmieniania przepisów ustawy poprzez wydanie rozporządzenia jest zdecydowanie wątpliwa i sprzeczna z art. 87 Konstytucji. Regulowanie kwestii zarezerwowanych dla ustawy w akcie niższego rzędu było trudną do zaakceptowania konstrukcją legislacyjną. Na szczęście zostało to uporządkowane i teraz zmiana ustawy jest zawarta w ustawie. Choć zapisy są dokładnie takie jak w rozporządzeniu. Nawa ustawa wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw. 

Kwota wolna niezależnie od terminu złożenia PIT-2

O przewidzianych w projekcie zmianach ustawy w odniesieniu do oświadczenia PIT-2 pisaliśmy już wcześniej w artykule: PIT-2 można złożyć w dowolnym momencie. Przypomnijmy, że płatnik został zobowiązany do stosowania kwoty wolnej, jeśli podatnik zdecyduje o tym składając PIT-2. I nie ma już ograniczenia, że podatnik może złożyć takie oświadczenie jedynie przed wypłatą pierwszego wynagrodzenia wypłacanego w danym roku podatkowym. 

Ważne! Płatnik (czyli m.in. pracodawca) zastosuje kwotę wolną od podatku niezależnie od momentu roku podatkowego, w którym podatnik (np. pracownik) złoży PIT-2. 

Od teraz PIT-2 mogą składać także emeryci i renciści. Mowa oczywiście o takich osobach, które są jeszcze aktywne zawodowo. Możliwość złożenia PIT-2 pojawi się dopiero wtedy, gdy wcześniej złożą wniosek o niestosowanie kwoty wolnej przez organ rentowy odpowiedzialny za wypłatę ich świadczenia. 

Wydłużone terminy na wpłatę zaliczek podatkowych w ustawie

W styczniu 2022 przepisy dotyczące terminów wpłaty zaliczek były zawarte w rozporządzeniu. Ten akt prawny, był swoistą próbą w miarę szybkiego naprawiania niektórych zapisów tzw. Polskiego Ładu. W rozporządzeniu przewidziano przedłużenie terminów wpłaty zaliczek na podatek dochodowy przez płatników pobierających te zaliczki za swoich pracowników, przez organ rentowy oraz przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby prawne dokonujące świadczeń z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Teraz przepisy te zostały przeniesione do ustawy. 

Nadal obowiązująca ustawa o PIT określała, że termin przekazania zaliczek następuje do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym pobrano zaliczki. W tym prostym zapisie wprowadzono sporą rewolucję. 

Jeśli zaliczka na podatek dochodowy obliczona według zasad określonych w ustawie o PIT obowiązującej w dniu 31 grudnia 2021 jest niższa niż obliczona na podstawie przepisów Polskiego Ładu, to termin jej przekazania  jest wydłużony. Przedłużenie terminów dotyczy przychodów nieprzekraczających 12 800 zł.  Zmiany dotyczą przychodów uzyskanych od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r.

Termin ten upływa w miesiącu, w którym nastąpiła ujemna różnica między zaliczką obliczoną na podstawie przepisów obowiązujących w 2022 r, a zaliczką obliczoną na podstawie przepisów obowiązujących 31 grudnia 2021. Przy czym obliczając zaliczki na podstawie przepisów z 2021 r możemy odliczyć kwotę składki zdrowotnej, na dokładnie takich samych zasadach jak przed Polskim Ładem. 

Zdecydowanie to nie jest łatwe. Chodzi tak naprawdę o to, że trzeba obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy zgodnie z przepisami obowiązującymi w 2022 r., oraz zaliczkę na podatek dochodowy wyliczoną tak jakby przepisy się nie zmieniły i obowiązywały nadal takie same jak w roku 2021. W drugim przypadku uwzględniamy też możliwością odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Następnie - odejmujemy zaliczkę wyliczoną na podstawie 2021 r. od zaliczany obliczonej na podstawie 2022 r. Jeśli wyjdzie nam kwota ujemna - to będzie to moment w którym termin do pobrania zaliczki upływa. Wcześniej obliczane zgodnie z tym wzorem “nadwyżki” nie  są umorzone, a jedynie odroczone do wskazanego terminu

Założeniem tych zmian jest niepogarszanie sytuacji podatników w porównaniu do minionego roku. Pisaliśmy o tym także w artykule: Emeryci nie zapłacą wyższego podatku. 

Trzeba więc obliczać podatek na podstawie dwóch systemów podatkowych. I choć może intencje i próba naprawienia przepisów Polskiego Ładu są godne pochwały, to droga do ich naprawienia budzi wątpliwości. Nie sposób się oprzeć wrażeniu, że nagle obowiązują dwa systemy podatkowe, a zaliczki trzeba obliczać na podstawie każdego z nich. 

Źródło:

źródło: Informacja udostępniona na stronie Prezydenta RP - www.prezydent.gov.pl
Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin - wraz z uzasadnieniem do projektu
Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41370 )
Array ( [docId] => 41370 )