Wynajem mieszkań jednak w skali podatkowej

Kategoria: PIT
Data: 13-07-2022 r.

Nowe przepisy podatkowe obowiązujące od 1 lipca dotyczą nie tylko przedsiębiorców. Sposób opodatkowania osób, które prywatnie wynajmują mieszkanie także może zostać zmieniony. 

Jeśli do 2 maja 2023 r. zostanie złożone Naczelnikowi Urzędu Skarbowego odpowiednie zawiadomienie, osoby, które osiągają przychody z najmu prywatnego mogą zmienić sposób rozliczenia z ryczałtu - na skalę podatkową. 

 

Jeśli osoby zajmujące się najmem prywatnym i z tego tytułu osiągające przychód, wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania, będą mogły zmienić swój wybór i rozliczać się zgodnie ze skalą podatkową. 

Czas na oświadczenie mają ograniczony jedynie terminem składania PIT-36. W tym właśnie zeznaniu mają bowiem zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego, że rozliczają się jednak skalą.  

Ważne: Termin na złożenie zeznania mija 2 maja 2023 r. 

Osoby osiągające przychód z najmu nie mają możliwości skorzystania z przejścia na skalę już w połowie roku. Oświadczenie takie mogą złożyć jedynie przedsiębiorcy, o czym niżej. 

Ważne: Złożenie PIT-28 za 2022 r. uniemożliwi przejście na skalę podatkową. 

Zmiana formy opodatkowania

Najczęściej słyszeliśmy o tym, że to przedsiębiorcy mogą zmienić sposób rozliczania, jeśli pierwotnie wybrali rozliczanie ryczałtem lub podatkiem liniowym. "Wrócić" do rozliczeń na ogólnych zasadach, czyli stosując skalę podatkową będą mogli:
- jeśli wybrali ryczałt to do 22 sierpnia mogą wybrać skalę podatkową na drugie półrocze bieżącego roku
- jeśli rozliczają się na ryczałcie lub wybrali podatek liniowy mogą już po zakończeniu roku podatkowego złożyć oświadczenie, żę jednak zmieniają zasady i cały rok 2022 rozliczyć na zasadach ogólnych. 

Ważne: Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie będzie się wiązało z koniecznością dostosowania księgowości za cały rok 2022 do wybranej formy rozliczenia. 

Prócz 12% skali podatkowej, osoby, które zdecydują się na zmianę, będą także mogły korzystać z podwyższonej kwoty wolnej, która aktualnie wynosi 30 tys. zł. a przejście progu podatkowego będzie związane z osiągnięciem przychodów większych niż 120 tys. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42009 )
Array ( [docId] => 42009 )