Z ulgi termomodernizacyjnej można też skorzystać po zasiedzeniu

Kategoria: PIT
Data: 22-09-2022 r.

W przypadku poniesienia kosztów na termomodernizację budynku, która ma na celu zapobieganie utracie ciepła, a przez to zmniejszenie zapotrzebowania na opał, przysługuje ulga termomodernizacyjna. Zdaniem organów podatkowych będzie można z niej skorzystać również po przyznaniu własności nieruchomości poprzez zasiedzenie. 

Ulga termomodernizacyjna - definicje ustawowe

Adresatami normy dotyczącej ulgi termomodernizacyjnej są właściciele i współwłaściciele budynku mieszkalnego jednorodzinnego, którzy opłacają podatek według skali podatkowej, bądź płacą 19% stawkę podatku, albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy ponieśli wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. 

 

Definicja budynku mieszkalnego jednorodzinnego znajduje się w Prawie budowlanym. Zgodnie z art. 3 pkt. 2a tej ustawy, jest to zarówno budynek wolnostojący jak i budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, który stanowi konstrukcyjnie jedną, samodzielną całość, choć dopuszcza się wydzielenie w nim najwyżej dwóch lokali mieszkalnych. Jego celem ma być zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. 

Z kolei przedsięwzięcia termomodernizacyjne definiuje ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Przedsięwzięciami tymi są m.in. ulepszenia powodujące zmniejszenie zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzewania budynku oraz podgrzewania wody oraz ulepszenia powodujące zmniejszenie strat energii pierwotnej, czy też wymiana źródeł energii na odnawialne. 

Wydatki które mogą zostać odliczone określa załącznik do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. W wykazie znajduje się m.in. stolarka okienna, materiały budowlane służące do docieplenia, oraz różne usługi realizujące te przedsięwzięcia. 

Ważne: Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Nie można odliczyć wydatków, jeśli były dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w jakiejkolwiek formie, ani zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów bądź odliczonych od podatku

Ulga termomodernizacyjna przy zasiedzeniu

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stanął na stanowisku, że wydatki poniesione na ocieplenie budynku mieszkalnego oraz zakup i montaż stolarki okiennej, będą zaliczone jako koszt termomodernizacji, w związku z tym - że celem takich wydatków jest zmniejszenie zapotrzebowania na opał. Możliwość skorzystania z ulgi dotyczy również osób, które nabyły własność nieruchomość poprzez zasiedzenie. Muszą jednak spełnić pewne warunki. 

Ważne: Podstawowym warunkiem umożliwiającym skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej przez osoby, które nabyły własność nieruchomości w drodze zasiedzenie, jest poniesienie kosztów już po nastąpieniu zasiedzenia. 

Trzeba jednak podkreślić, że w tym przypadku nie chodzi o moment wydania wyroku sądu stwierdzającego zasiedzenie - swoją drogą także ważny dla skorzystania z ulgi - lecz o sam fakt zasiedzenia. 

W analizowanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sprawie, właściciele nieruchomości ponieśli wydatki na ocieplenie i wymianę okien w 2020 r. Dopiero w grudniu 2021 r. Sąd w wyroku stwierdził nabycie prawa własności poprzez zasiedzenie, wskazując, że zasiedzenie nastąpiło 23 lutego 2016 r. 

W związku z brakiem podstawy prawa właści, nie było więc możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w PIT-37 złożonym za rok 2020. Ponieważ jednak zasadą jest, że wydatki podlegające odliczeniu w ramach omawianej ulgi należy rozliczyć w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym poniesiono wydatki. Jeśli, tak jak w omawianej sytuacji - było to niemożliwe, konieczne jest złożenie korekty deklaracji za rok, w którym poniesione zostały wydatki termomodernizacyjne. 

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 września 2022 r. - sygn. 0115-KDIT2.4011.438.2022.2.ŁS - opublikowana na oficjalnym portalu Systemu Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - portal eureka.mf.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42188 )
Array ( [docId] => 42188 )