Zaliczanie kosztów uzyskania przychodów - zasady ogólne

Kategoria: PIT
Data: 07-03-2023 r.

Osoby prowadzące podatkową księgę przychodów i rozchodów muszą stosować określone zasady, aby właściwie zaliczać koszty uzyskania przychodów. Mają możliwość wybrania zasad ogólnych, bądź też skorzystania z zasad dedykowanych podatnikom prowadzącym księgi rachunkowe. Sprawdźmy jakie to zasady i kiedy należy wprowadzać poniesione koszty uzyskania przychodów. 

Podstawowa zasada dotycząca potrącania kosztów podatkowych jest zawarta w art. 22 ust. 4 ustawy o PIT. Zgodnie z przytoczonym przepisem, koszty powinny być potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. To samo dotyczy podatników, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów (PKPiR). Tyle że mają oni możliwość wyboru zasad dotyczących potrącania kosztów, które są dedykowane podatnikom prowadzącym księgi rachunkowe. Co to zmienia? 

 

Zasady dla prowadzących księgi rachunkowe

Na taki wybór zasad potrącania kosztów uzyskania przychodów pozwala im art. 22 ust 6 ustawy o PIT, muszą jednak spełnić pewien warunek. Muszą zadbać o to, by w każdym roku podatkowym, księgi były prowadzone w taki sposób, aby możliwe było wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego. Dlaczego to takie istotne? 

Ważne: Według zasad potrącania kosztów stosowanych u podatników prowadzących księgi rachunkowe, koszty bezpośrednio związane z przychodami, które zostały poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. 

Pozostałe koszty, czyli takie które nie są bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Może się także okazać, że koszty dotyczą okresu, który przekracza rok podatkowy i nie ma możliwości wskazania, która ich część którego roku dotyczy. W takiej sytuacji należy potrącać koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. 

Dzień poniesienia kosztu

Aby właściwie wskazać dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu przez podatników prowadzących PKPiR trzeba przeanalizować art. 22 ust 6b ustawy o PIT. Zgodnie z przywołaną regulacją, za dzień poniesienia przychodu, dla podatników prowadzących podatkową książkę przychodów i rozchodów, należy uznać dzień wystawienia faktury lub innego dokumentu stanowiącego podstawę do zaksięgowania bądź ujęcia kosztu.  

Zobacz koniecznie: Jak właściwie zaliczyć koszty gdy faktura przyjdzie później? 

Źródło:

Interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów z 2 marca 2023 r., sygn. DD2.8202.3.2022 - opublikowana w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - portal eureka.mf.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42732 )
Array ( [docId] => 42732 )