Zaliczka na podatek dochodowy w przypadku oddelegowania

Kategoria: PIT
Autor: Styczyński Rafał
Data: 20-07-2012 r.

Przedsiębiorcy decydują się na wysyłanie swoich pracowników za granicę. Generalną zasadą jest, iż wynagrodzenie jest opodatkowane w tym państwie, w którym praca jest wykonywana. Modelowa Konwencja OECD, na podstawie której są konstruowane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, przewiduje jednak odstępstwa od tej zasady.

Aby wynagrodzenie polskiego pracownika podlegało opodatkowaniu wyłącznie w Polsce, należy jednocześnie spełnić następujące warunki umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania:

  • pracownik przebywa w innym państwie przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni w danym roku kalendarzowym bądź w dwunastomiesięcznym okresie rozpoczynającym lub kończącym się w danym roku podatkowym oraz
  • wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w innym państwie, oraz
  • wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w innym państwie.

Wówczas na pracodawcy jako płatniku ciąży tylko obowiązek odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 32 ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych.

Jeśli natomiast którykolwiek z wymienionych warunków nie zostanie spełniony, to wynagrodzenie pracownika podlega opodatkowaniu według podstawowej zasady – czyli w kraju, w którym praca jest wykonywana.

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30864 )
Array ( [docId] => 30864 )