Zautomatyzowany zwrot podatku PIT i VAT

Kategoria: PIT
Data: 26-03-2022 r.

Ministerstwo Finansów donosi, że zwrot nadpłaconego podatku może nastąpić już w ciągu kilku dni. Do tej pory już ponad milion zwrotów podatku zostało wykonane przez system AUTO ZWROT.

System AUTO ZWROT to nic innego jak automatyzacja zwrotu nadpłaconego podatku VAT i PIT. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła program "Klient w centrum uwagi KAS" i AUTO ZWROT jest jednym z jego elementów. Zapewnia automatyczną obsługę wypełnionych prawidłowo dokumentów, a więc bez zaangażowania pracowników. Przez to, cały proces przebiega znacznie szybciej, a urzędu skarbowe są bardzo odciążone. Ponadto nie są potrzebne dodatkowe wyjaśnienia i zbędne kontakty z Urzędem Skarbowym. Urząd wykorzystuje już posiadane przez siebie informacje. 

Ważne: Z automatycznego zwrotu mogą skorzystać podatnicy, których nadpłata VAT oraz PIT-37 w zeznaniach złożonych przez usługę Twój e-PIT nie przekracza 5 tys. zł

Twój e-Pit

Twój e-Pit można wykorzystać do rozliczenia PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Nie będzie można skorzystać z tej możliwości w przypadku rozliczania działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. Twój e-PIT to nowa funkcjonalność e-Urzędu Skarbowego, do którego można zalogować się za pomocą aplikacji mObywatel, na podstawie danych z zeszłorocznego rozliczenia albo z wykorzystaniem profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Podatnik korzystający z tej formy rozliczenia będzie miał również dostęp do zeznań podatkowych złożonych w poprzednich latach - zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej. 

Sprawdzanie statusu zwrotu

e-Urząd Skarbowy działa już od 1 lutego 2021 r. Jest on określany mianem wirtualnego organu podatkowego. Za jego pośrednictwem można złożyć zeznania podatkowe, pozyskać informacje o mandatach karnych, sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy, czy wysłać i wygenerować JPK.  Usługa została także rozbudowana o możliwość sprawdzenia statusu zwrotu podatku. Dostęp do tej informacji miał ograniczyć konieczność kontaktu z urzędem skarbowym. Podatnik - nawet jeśli jest przedsiębiorcą - będzie mógł sprawdzić datę wykonania zwrotu, jego formę, wysokość opłaty pocztowej oraz kwotę, która została przekazana na poczet innych zobowiązań podatkowych lub np. na pokrycie zajętych wierzytelności. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41555 )
Array ( [docId] => 41555 )