Zmiany w PIT 2013

Kategoria: PIT
Autor: Dąbrowska Krystyna
Data: 04-10-2012 r.

Co roku musimy borykać się z analizą zmian w przepisach podatkowych, bo jak tłumaczy ministerstwo zmiany potrzebne są aby uprościć system podatkowy w Polsce. A przecież chodzi tu jedynie o zapewnienie kasy dla budżetu i o nic więcej. Tak też będzie się w 2013 roku.

Pierwsza z zapowiadanych zmian w PIT 2013 dotknie głównie artystów i twórców., którzy obecnie korzystają ze ryczałtowych 50-proc. kosztów uzyskania przychodu . Podatnik ponadto ma możliwość zastosowania wyższych niż 50 proc. kosztów uzyskania przychodu, o ile udokumentuje, iż poniesione przez niego koszty były wyższe.

W projekcie nowelizacji na 2013 r już zaproponowano wprowadzenie ograniczonego rocznego limitu w zakresie stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, który wyniesie 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli do kwoty 42 764 zł.
Powyższy limit będzie dotyczyć dochodów osiąganych ze wszystkich umów w trakcie roku, do których mają zastosowanie 50-proc. koszty uzyskania przychodów uzyskanych zarówno w ramach stosunku pracy, jak i umów np. zleceń czy o dzieło.

 

Tyle będzie można odliczyć a więc wyższe koszty nie znajdą zastosowania do dochodów (po zmniejszeniu ich o składki na ubezpieczenie społeczne) przekraczających 85 528 zł. Jeśli podatnik przekroczy ten próg, koszty uzyskania przychodu od przekroczonego progu dochodu powinny zostać rozliczone według stawki 20-proc.

Nadal jednak będzie obowiązywała zasada, że jeżeli artysta lub twórca udowodni, że faktyczne koszty uzyskania przychodu są wyższe od ryczałtowych, to zostaną one uwzględnione w podanej przez niego kwocie.

Dąbrowska Krystyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30888 )
Array ( [docId] => 30888 )