Zwolnienie z PIT przy sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

Kategoria: PIT
Data: 28-07-2022 r.

Kiedy podatnik jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku? W jaki sposób liczyć pięcioletni termin od momentu nabycia do momentu sprzedaży, który upoważnia do skorzystania ze zwolnienia? 

Na to pytanie odpowiedział Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej w jednej z ostatnich interpretacji podatkowych. Dyrektor KAS rozpatrywał sprawę rodzeństwa, które sprzedało odziedziczone po mamie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Prawo to rodzice podatnika nabyli w roku 1989 do małżeńskiej wspólnoty majątkowej. Ojciec podatnika zmarł w roku 2017, a dzieci oświadczyły wówczas, że ich część spadku, beż żadnych spłat i dopłat przekazuje Matce. Ta zmarła 23 kwietnia 2020 r. - a dzieci odziedziczyły spółdzielcze prawo do lokalu w równych częściach po 1/2. Dnia 9 lipca 2021 r. spółdzielcze prawo do lokalu zostało sprzedane. 

 

Pytanie podatników dotyczyło konieczności opłaty podatku dochodowego w związku z dokonaniem sprzedaży. 

Sprzedaż spadku bez konieczności opodatkowania?

Zdaniem Dyrektora KAS, w przedstawionej sytuacji nie rodzi się obowiązek podatkowy.  Biorąc pod uwagę, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu było częścią wspólnoty majątkowej małżeńskiej, to datę jego nabycia należy określić jako 1989 r. Sprzedaż odziedziczonego udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu nie stanowi więc źródła przychodu, bo zostaje dokonane po upływie pięciu lat od jego nabycia do majątku wspólnego małżonków. W tym stanie faktycznym, sprzedające swój udział rodzeństwo zostaje więc zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych ze względu na art. 10 ust. 5-7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Obowiązek podatkowy w przepisach

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a i b ustawy o PIT, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części a także spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jeśli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. 

Z kolei w ust. 5 przywołanego przepisu znajduje się zasada zgodnie z którą w przypadku zbycia nieruchomości lub praw majątkowych w drodze spadku, pięcioletni okres od którego uzależniony jest obowiązek podatkowy liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości lub prawa majątkowego przez spadkodawcę. 

W omawianym przypadku trzeba jeszcze rozważyć nabycie przez zmarłą matkę części nieruchomości przypadającej jej po śmierci męża. Tutaj należy przywołać art. 10 ust. 6 ustawy o PIT, zgodnie z którym okres pięcioletni liczy się od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie do majątku wspólnego małżonków. 

Ważne: Nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia w myśl art. 10 ust. 8 pkt 8 lit a-c odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Dodatkowo, zgodnie z Kodeksem cywilnym - prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób, zgodnie z prawem spadkowym. 

Nabycie nieruchomości w małżeństwie

Małżeńska wspólność majątkowa charakteryzuje się tym, że małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku - oboje mają pełne prawo do całości majątku wspólnego. Jeśli więc w czasie trwania małżeństwa zostaje nabyta nieruchomość to każdy z małżonków nabywa do niej pełne prawo. Zatem w momencie śmierci jednego z nich, małżonek nie może nabyć ponownie udziału zmarłego współmałżonka. 

Źródło:

Interpretacja indywidualna z 19 lipca 2022 r. - sygn. 0114-KDIP3-2.4011.587.2022.1.MJ - opublikowana 22 lipca 2022 r. na oficjalnym portalu Systemu Informacji Celono-Skarbowej EUREKA - portal eureka.mf.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42055 )
Array ( [docId] => 42055 )