Jak podało Ministerstwo Finansów w 2013 r. na blisko 100 tys. kontroli podatkowych 1/3 była trafna pod kątem ograniczania unikania opodatkowania. W 2014 r. przeprowadzono 77,5 tys. kontroli podatkowych, z czego 33,5 tys. to kontrole trafne (ponad 43 proc. skuteczności). Oznacza to 22 procentowy spadek liczby kontroli przy 15 procentowym wzroście ich skuteczności.
Coraz większa skuteczność kontroli skarbowych
Z roku na rok zmniejsza się ilość kontroli skarbowych. Rośnie natomiast ich skuteczność – w ubiegłym roku zanotowano 43 proc. trafnych kontroli. W ostatnim roku skuteczność kontroli skarbowych wzrosła o 15 proc.
Wiceminister finansów Jacek Kapica stwierdził, że docelowo skuteczność działań kontrolnych ma wynosić 70-80 proc. Plany kontroli na ten rok przewidują znaczące ograniczenie ogólnej liczby kontroli i jednoczesny wzrost liczby kontroli trafnych. W zeszłym roku, bez zwiększania liczby kontroli, znacząco wzrosła liczba wykryć nieprawidłowości, co przyniosło budżetowi kwotę blisko 4 mld zł większą niż w 2013 r.
W Służbie Celnej sukcesywne zmniejszanie liczby kontroli to model, który został wprowadzony i funkcjonuje od kilku lat. W 2009 r. przeprowadzono blisko 273 tys. kontroli celnych przy skuteczności 61 proc., natomiast w 2013 r. było to już około 150 tys. kontroli celnych przy skuteczności 80 proc.
Również kontrole prowadzone przez urzędy kontroli skarbowej są coraz bardziej skuteczne. Działania tych urzędów, bez zwiększania liczby kontroli, przyniosły wykrycia nieprawidłowości na kwotę blisko 4 mld zł większą niż w 2013 r.
Ministerstwo Finansów
Zobacz także:
Tagi: kontrola skarbowa
