Interpretacja ogólna nie będzie potwierdzać indywidualnej interpretacji

Data: 24-04-2013 r.

Interpretacja ogólna, która rozstrzygnie sporne zagadnienie nie będzie potwierdzana interpretacją wydaną w indywidualnej sprawie. Ministerstwo Finansów planuje zmiany w przepisach Ordynacji podatkowej. Są już gotowe założenia do nowych regulacji, które trafiły do konsultacji wewnątrzresortowych.

Jedna ze zmian zakłada, że interpretacja ogólna, która rozstrzyga sporne zagadnienia, nie będzie potwierdzała już spraw rozpatrywanych ponownie w interpretacji indywidualnej w identycznych stanach faktycznych. Takie nowości potwierdził Cezary Krysiak, dyrektor departamentu polityki podatkowej w Ministerstwie Finansów na 100. Konferencji Podatkowej zorganizowanej przez Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych w Łodzi. Jednocześnie przypomniał, że resort finansów obawiał się, że wprowadzenie interpretacji ogólnych rozstrzygających sporne kwestie na wniosek podatników spowoduje lawinę wniosków. Tak się jednak nie stało. Interpretacji ogólnych na wniosek zostało wydanych zaledwie 10. Trzeba pamiętać, że trwałość interpretacji ogólnej musi być znacznie dłuższa niż interpretacji indywidulanej.

Minister Finansów powinien inicjować zmiany interpretacji niekorzystnych dla podatników. Wtedy podatnik zaoszczędzi sporo czasu, unikając postępowania sądowego − zauważył sędzia NSA Jacek Brolik.

Według Cezarego Krysiaka ważniejszy jest zakres ochrony interpretacji, bo ona wyznacza jej trwałość.

Jesteśmy nielicznym krajem z tak ogromną ochroną interpretacyjną. Ta ochrona jest niezdrowa − stwierdził dyrektor z Ministerstwa Finansów.

 

Sprawą kłopotliwą jest jeszcze kontrola sądów nad interpretacjami.

Aby tu zaszły zmiany, konieczna jest nowelizacja postępowania przed sądami administracyjnymi − dodał sędzia Brolik.

Jego zdaniem, dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie obowiązkowej rozprawy administracyjnej. Innym pomysłem może być również mediacja, która znacznie skróciłaby czas kontroli sądowej nad interpretacjami.

Dzięki kontroli sądowej, interpretacje mają dużo większą wartość. Choć oczywiście przedłużające się postępowanie sądowe powoduje, że pierwotny ich cel nie zawsze jest osiągnięty. Jednak kontrola sądów nad interpretacjami sprzyja ich ujednolicaniu − ocenił Cezary Krysiak.

Ewa Matyszewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31134 )
Array ( [docId] => 31134 )